Tõnis Mägi. Foto: Facebook

Muusik Tõnis Mägi leiab blogis "Isalugu" avaldatud intervjuus vastuseks küsimusele, mis oleks olnud tema sõnum 15. mail toimunud meeleavaldusel, et olukord Eestis on võrreldav maailmas laiemalt toimuvaga – muret tekitavad koroonapiirangud, politsei käitumine, korruptsioon ning meedia tegevus. Tema sõnul enamik inimesi aga kas ei julge või ei viitsi probleemide vastu meelt avaldada.

"Paraku ei midagi rõõmustavat. On analüütikuid, kes väidavad – kolmas maailmasõda juba käib. Meedia valetab või ei räägi kogu tõde (kui kasvõi vaadata USA valimisi). Neid riike, kes hoiavad selja sirgu (näiteks Poola või Ungari), sildistab ajakirjandus paariariikideks," leidis Mägi.

Tema sõnul on Eesti probleemid väga sarnased kogu muu maailma olukorra, aga ka minevikuga. "2+2, politsei vägivald, korruptsioon, lausvaled meedias jne. Väga palju sarnaseid olukordi võib leida esimese vabariigi ajast. Bolševike kulla ja briljandi ešelonid, mis vurasid Eestist läbi 20ndatel. Peegelduseks tänapäeva Danske ja Swedpanga rahapesu. Niipea, kui „huulepulga" valitsus võimule tuli, oli üheks esimeseks asjaks rahapesu uurimine lõpetada. Kes lubas? Kes sai kasu? (Kuigi uus valitsus lõpetas koostöö Louis Freeh advokaadibürooga, uurib asja endiselt edasi prokuratuur – toim.)," küsis Mägi.

Danske panga rahapesu oli Mägi sõnul suurelt osalt seotud Venemaa „musta" rahaga. "Mulle tundub, et keegi – või isegi mitu – kõrgetest poliitikutest on saanud korraliku tasu. Tasu reetmise eest. Tänane uudis kaitseväe orkestri laiali saatmisest on ettevaatlikkusele kutsuv. Muusika on vaimne. Kaplan on vaimulik. Saadeti minema. Hämmastav on see, et olulised kultuuri- ja muusikainimesed on pigem praeguse olukorraga nõus? Kuidas on see võimalik?" oli muusik hämmingus.

"Andsin mitmed aastad tagasi intervjuu Maalehele ja 2018. aastal Postimehele, kus rääkisin, et taaskord tulevad käsud ja suunised mujalt. Seekord pole tegemist Kremli käega, vaid Brüsseliga. Kui ma vaatan viimaseid sündmusi Tallinnas, saan taaskord aru, et paraku enamus inimestest jätab kohale tulemata. Ei viitsita, pelgavad. Ei tea, kas laiskusest või orjameelsusest. Karl Ernst von Baer on öelnud midagi sellist:„Eestlased käituvad halvasti nendega, kes on oma seisuselt madalamal positsioonil. Ülemuste ees aga lömitatakse." Midagi pole muutunud. Samas on siiski ka imesid juhtunud. Kuidas on küll võimalik, et Vabadussõja võitsime?" küsis Mägi.

"See on mehiste poiste süda ja patrootide veendumus. Me võidame. Meil on veel lootust. Aga ikkagi – mida teha? Arvan, et väga oluline on nö südameharidus. Austus, armastus. Tarkus. Mitte teha seda, mida sa ei taha, et sulle tehtaks. Mina, mina, mina teen, mina ütlen, mina otsustan. Selline on postmodernistlik maailmapilt," sõnas Mägi.

Toimetas Jaanus Vogelberg