Tony Blair Davosis Foto: Scanpix

Endine Briti peaminister Tony Blair sõnas Davosis Maailma Majandusfoorumil, et vajalik on luua globaalne „digitaalne infrastuktuur" seiramaks, kes on vaktsineeritud ja kes mitte. 

„Andmed on vajalikud: peab teadma, kes on vaktsineeritud ja kes ei ole," lausus Tony Blair Davosis. Briti endine peaminister peab vajalikuks üleilmselt andmebaasi, milles kajastuks järgnevate pandeemiate tõrjumiseks inimeste immuniseerimise staatus, vahendab UK Daily News. 

Peaministri kõne põhines pirntsiibil, et edasiste pandeemiate korral suudetakse 100 päeva jooksul pärast pandeemia vallandumist töötada välja turvaline vaktsiin. See omakorda kaitseks riikide majandusi pandeemia mõjude eest, samuti vähendaks sotsiaalseid kahjusid, mida tooksid kaasa lockdown'id. 

„Mõnedel vaktsiinidel on mitmeid doose, mis tulevad hiljem. Seega on vaktsineerimise jaoks vaja adekvaatset digitaalset infrastruktuuri, nii üldiselt tervishoiu jaoks kui ka kindlasti pandeemiate jaoks. Kuid enamikel riikidel ei ole sellist infratsruktuuri," märkis Blair. „Jätkuv digitaliseerimine on tervishoius üks suuri mängumuutjaid," lisas Blair ja pidas vajalikuks aidata riikidel sellist digitaalset infrastruktuuri luua, „mida nad edasisteks uuteks vaktsiinideks vajavad."

Blair on ka varasemalt pidanud vajalikuks globaalse digitaalse andmebaasi loomist vaktsineerituse seiramiseks. „Kogu informatsiooni süstematiseerimine koos vaktsiinide kasutuselevõtuga annab olulist infot," osutas Blair 2021 avaldatud artiklis ja möönis, et andmebaas „võimaldab valitsustel täpsemalt oma tegevusi fokusseerida."

Blair juhtis Davosis tähepanu ka tõigale, et tekkimas on „immuniseerimise ebavõrdsus", viidates sellele, et rikkamates riikides on oluliselt kõrgem vaktsineerituse määr. 

Toimetas René Allik