Foto: Flickr/Gage Skidmore

Ühendriikide president Donald Trump andis sotsiaalmeedia vahendusel mõista, et tegelikult ei ole üldse oluline, kas tema korraldusel tapetud Iraani kindral Qasem Soleimani kujutas endast USAle vahetut ohtu või mitte, kuna tema minevik oli nagunii kohutav. Vahetut ohtu USA saatkondadele Lähis-Idas ei suuda tõendada ka USA kaitse- ega välisminister. Ka esindajatekoja luurekomisjoni juhi sõnul ei esitatud talle sellekohast teavet.

"Valeuudiste meedia ja nende demokraatidest partnerid näevad suurt vaeva, et kindlaks teha, kas terrorist Soleimani tulevane rünnak oli "vahetu" või mitte & kas minu meeskond oli selle osas üksmeelel. Vastus mõlemale küsimusele on kindel JAH., kuid tegelikult pole see isegi oluline tema kohutava mineviku tõttu!" säutsus president Trump esmaspäeval (kirjapilt muutmata – toim.)

Demokraadid, kes üritavad läbi suruda uut seaduseelnõu, mis piiraks Trumpi võimalust alustada sõda Iraaniga ilma kongressi nõusolekuta, ei ole sellega aga sugugi nõus.

"Sa ei saa alustada sõjalist tegevust teise riigi vastu ilma kongressi nõusolekuta, välja arvatud vahetu rünnaku tõrjumiseks," selgitas demokraadist senaator Chris Murphy.

"Nüüdseks on selge, et see oli ebaseaduslik atentaat, mis muutis Ameerika ühtlasi vähem turvaliseks," lisas Murphy, viidates NBC News'i uudisloole, mille kohaselt andis Trump loa Soleimani tapmiseks juba seitsme kuu eest.

Kuigi Trumpi administratsiooni ametnikud on väitnud, et nad kõrvaldasid Soleimani vahetu ohu tõttu, mida ta kujutas Ameerika diplomaatidele ja sõjaväelastele Iraagis ja ülejäänud piirkonnas, siis pole nad nii demokraatide kui ka mõningate vabariiklastest seadusandjate hinnangul suutnud seda senini kuidagi tõendada ning neile ei ole antud atentaadi kohta ka adekvaatset, üksikasjalikku informatsiooni.

Kuna Trumpi valdavalt demokraatidest kriitikute sõnul on põhiseadusest tulenev õigus sõja kuulutamiseks kongressil, mitte presidendil, siis kutsuvad nad nii kongressi alam- kui ka ülemkoda üles seda volitust Valgelt Majalt tagasi võtma.

Trumpi toetajad rõõmustavad tugevama "heidutuse" üle

Enamus vabariiklasi on aga samuti õigustanud Soleimani tapmist tema minevikule viidates ning süüdistanud omakorda demokraate parteipoliitilistes mängudes.

USA senati vabariiklastest enamuse juht Mitch McConnell kiitis esmaspäeval Trumpi tema julge otsuse eest ning rõõmustas tugevama heidutuse taastamise üle Lähis-Idas. "Ärme keera seda nässu," soovitas ta oma kaassenaatoritele. Ühtlasi kinnitas McConnell, et kavatseb tugevalt võidelda eelnõu vastu, mis nõuaks presidendilt kongressi nõusolekut enne uute sõjaliste sammude astumist Iraani vastu.

Trumpi väitel olid ohus neli USA saatkonda, kaitseminister seda ei kinnita

"Ma saan avalikustada, et ma usun, et [sihtmärkideks] oleks ilmselt olnud neli saatkonda," väitis president Trump reedel. Kuid USA kaitseminister Mark Esperi sõnul ei näinud ta mingeid kindlaid tõendeid selle kohta nagu oleks Iraan sellist rünnakut kavandanud.

"Ma ei näinud sellist ohtu seoses nelja saatkonnaga," ütles Esper. Samas üritas ta Trumpi väidet siluda, lisades, et "president ütles, et ilmselt võib olla täiendavaid rünnakuid saatkondade pihta", kuid "ta ei esitanud konkreetseid tõestusmaterjale".

Hiljem selgitas Esper siiski, et usub samuti presidendi nägemust selle osas, et eeldatavasti oleks võidud USA saatkondi piirkonnas rünnata ning väidetavalt olevat olnud ka luureandmeid, mis kinnitavad vähemalt kavatsust rünnata USA saatkonda Bagdadis.

Seda, et väidetavalt vahetute rünnakute konkreetse aja ja koha osas puudus tegelikult selgus, kinnitab ka USA välisminister Mike Pompeo. "Me ei tea täpselt millal ja me ei tea täpselt kus need rünnakud oleks aset leidnud," selgitas ta uudistekanalile Fox News, kuid sellest hoolimata olevat oht olnud tema väitel reaalne.

Esindajatekoja luurekomisjoni juht: meile ei räägitud midagi nelja saatkonna ründamisest

USA esindajatekoja luurekomisjoni demokraadist juht Adam Schiff lükkab aga ümber Esperi hilisema väite nagu oleks olnud "esmaklassilisi luureandmeid" saatkondade ründamise kohta, mida jagati ka kongressi liidritega.

"Ta lihtsalt eksib," ütles Schiff telejaamale CBS. "Ei olnud mingit juttu sellest nagu oleks neli saatkonda sihtmärgiks võetud või et neil oleks esmaklassilisi luureandmeid, mis näitaks, et nende näol oleks tegemist konkreetsete sihtmärkidega."

"Ma ei mäleta ka, et oleks olnud otsest arutelu USA saatkonna pommitamisest Bagdadis. Briifingu sisuks oli enam-vähem see, mida välisminister Pompeo ka hiljuti tunnistas, et 'me ei tea täpselt kus ja me ei tea täpselt millal'," selgitas Shiff. "See ei ole luureandmetel põhinev järeldus. See on Pompeo isiklik arvamus." Lisaks leiab ta, et Trump lihtsalt moonutab luureandmeid.

USA senati demokraatide liider Chuck Schumer nimetas aga Trumpi välispoliitikat "ettearvamatuks, impulsiivseks ja hoolimatuks pikaajaliste tagajärgede osas" ning leidis, et Soleimani tapmine vähendas ameeriklaste turvalisust. Ühtlasi kutsus ta üles toetama presidendi sõjalisi volitusi piiravat eelnõud.

Toimetas Martin Vaher