Abdul Turay. Foto: Ave Maria Mõistlik

Abdul Turay märgib sotsiaalmeediasse BLM protestiürituse valguses tehtud postituses, et eestlased pole kunagi omanud kolooniaid ega ühtegi rahvust orjastanud. Turay juhib tähelepanu ka sellele, et ürituse korraldajate ja osalejate hulgas on mustanahalised tugevas vähemuses.

Ajakirjaniku ja poliitikuna tegutsenud Turay esitas tänasele Black Lives Matter (Mustad Elud Loevad) protestile minna plaanivatele naistele küsimuse: kas nad läheksid ka Naiste Marsile, mida organiseerivad, juhivad ja kus osalevad peamiselt mehed?

"See protest ei tähenda solidaarsust mustanahalistega. See protest väljendab solidaarsust teiste VALGETEGA. Selle protesti eesmärk on tõestada, et Eesti on lääneriik, Euroopa riik – mitte postsovjetlik riik," leidis Turay.

Ta juhtis tähelepanu tõigale, et riikides, kus enamik inimestest on musta- või tumedanahalised, BLM proteste ei toimu. "Proteste ei toimu Kampalas, Kinshashas, Kingstonis Jamaikal. Proteste pole New Delhis, Mexico Citys või isegi Manillas," märkis Turay.

Turay tõi välja, et Eestil pole kunagi olnud kolooniaid ning eestlased pole eales ühtegi rahvust, sh mustanahalisi orjastanud. "Kuni üsna viimase ajani oli Eesti koloonia. Eestlased olid Siberis orjad," sõnas Turay.

Tema sõnul on Eesti BLM ürituse ainuke efekt levitada haigust (st. koroonaviirust – toim.). "Püsige kodus, hoidke ennast. Ja armastust teile kõigile, isegi, kui te mind ei armasta," resümeeris Turay.

Konflikt Mary Jordaniga

Ühes varasemas postituses tõi Turay paralleeli, et valgete poolt korraldatud BLM on kui heteroseksuaalide poolt korraldatud geiparaad Pride. "Kas seksuaalvähemuste kogukond nõustuks sellega? Ma arvan, et mitte," leidis Turay.

Seepeale laekus kommentaar ka vihakuriteo fabritseerimisega tuntust kogunud Eerik-Niiles Krossi elukaaslaselt Mary Jordanilt.

"Abdul, sa elad vist kivi all! Rassism on Eestis vägagi elus. Praegune valitsus korrutab mantrat "kui on must, näita ust". Pealegi tuleb solidaarselt võidelda rassismi ja fašismi vastu ning selle nimel, et allasurutute hääled oleks kuuldavad. Seksuaalvähemuste ning naiste liikumised on kõik osa sellest – sest VÕRDSUS on tähtis," rääkis Jordan.

"Võimetus olla empaatiline ja hooliv nende suhtes, kes pole saanud võrdset võimalust oma inimlikku potentsiaali realiseerida, ei tee sind mitte lihtsalt ignorantseks, vaid hingelt vaeseks," jätkas Jordan, kes tegi 2018. aasta novembris politseile valekaebuse, nagu oleks teda EKRE toetajate poolt Stroomi rannas kividega visatud.

"Nii et sina valge naisena pead mulle loengut Eestis valitseva rassismi osas hoolimata sellest, et ma olen ise rääkinud rassismist, mida ma siin kogenud olen? Huvitav. Ma ei usu endiselt sellesse protesti. Mind ei häiri Londonis toimuv protest. Aga ma küsin su käest – kas sa kiidaks heaks naiste marsi, mille korraldaksid vaid mehed? Ma ei räägi liitlastest – ma mõtlen, et nad juhiks kogu asja?" küsis seepeale Turay. Jordanilt vastust ei tulnud.

Toimetas Jaanus Vogelberg