Sisserändajad ootavad Tunca jõe ääres võimalust Euroopasse tungida. Foto: Scanpix

Kreeka valitsus avalikustas videoülesvõtted, millelt on näha kuidas Türgi valitsus veab Euroopasse tungida tahtjaid bussidega piirile ja relvastab neid pisargaasiballoonidega. Samuti eskordivad Türgi rannakaitselaevad inimkaubitsejate paate Kreeka piirini.

Kreeka valitsuse pressiesindaaja Stelios Petsase poolt YouTube’i videovõrku üles laetud viie minuti pikkusest ülevaatest on näha, kuidas järjekordse sisserändekriisi taga pole niivõrd sisserändajad ise kuivõrd Türgi valitsus. Türgi valitsuse poolse sisserändekriisi taga on selle viha Euroopa valitsuste – ja NATO liitlaste peale – peale, et see ei toeta riigi sissetungi Süüriasse ja selle sealseid islamiterroristidest liitlasmässajaid, vahendab Breitbart.

Videost on näha, kuidas türklased avasid 28. veebruaril enda poolse piiri ja “süsteemaatiliselt julgustasid ning abistasid Euroopasse tahtjaid Kreeka piiri taha minemises.”

Videos on näha, kuidas sisserändajad kiidavad Erdogani: “President Erdogan organiseeris meile tasuta bussisõidu piirile, Allah õnnistagu tema hinge.” Samuti: “Türgi võimud sõidutasid meid piirile ja käskisid meil see ületada.” Enamus videost vastu vaatavatest immigrantidest on mehed ja näha on ainult üksikuid naisi ning lapsi.

Videos esitatakse ka väide, et Türgi valitsus on vanglast vabastanud hulgaliselt kurjategijaid ja saatnud need Kreeka piiri taha. Üks sisserändaja räägib videos: “Politsei lasi meid vanglast välja … ja tõi meid siia [piirile] ning ütles, et väravad on lahti.”

Videos näidatakse veel, kuidas Türgi korrakaitsejõud aitavad aktiivselt kaasa sisserändajate piiri ületamisele. Näha on kuidas Türgi sõjavägi saadab immigrantide bussikolonni ja kuidas Kreeka piirivalvureid loobitakse Türgi poolelt riigi sõjaväe poolt sisserändajatele antud pisargaasibaloonidega.

Näidatakse ka kuidas sisserändajad lähevad järjest metsikumaks: kreeklasi loobitakse kividega, Kreeka poole veeretatakse põlema pandud autokumme, piiri väravaid rünnatakse isetehtud rammidega ja kõige juurde karjutakse “Allahu Akbar!”

Kreeka omalt poolt on sissetungile vastanud võrreldes 2015.–2016. aastaga palju söekamalt saates piirile sõjaväe ja peatades igasuguse asüülitaotluste menetlemise.

Kreeka valitsuse videos väidetakse ka, et kuna maismaapiiri ületamine on osutunud arvatust märksa keerukamaks, soovitab Türgi valitsus minna Kreekasse meritsi. Esimese hooga paistab, et mere pealt on sisserändajate Türgi poolele tagasipeletamine märksa keerukam, kuna neid saadavad Türgi patrulllaevad.

Hetkel on Kreeka poolelt kinni püütud üle 4000 sinna kuidagi tunginud ebaseadusliku sisserändaja.

Teistest videotest on näha, kuidas sisserändajad on enda varjamiseks korraldanud Kreeka piiril maastikupõlenguid.

Toimetas Karol Kallas