Meretuulepark Põhjameres Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi suuremad rohelobi ettevõtted saatsid valitsusele kirja, milles nõutakse toetuste märkimisväärset suurendamist. Kui riik raha ei anna, ähvardatakse tuuleelektrisse investeerimine lõpetada.

Kolm Ühendkuningriigi suuremat roheenergiatöösturite esindusorganisatsiooni – RenewableUK, Scottish Renewables ja EnergyUK – saatsid valitsusele kirja, milles nõutakse toetuste tõstmist mitmekordses mahus, vahendab Daily Sceptic.

Tuul ei tööta. Rohelisele sildile on kirjutatud "subsiidiumid" ja kotile "maks(ud)". Pilt: Net Zero Watch

Lobistajad väidavad, et tuuletööstust on tabanud ettenägematud kulud ja valitsuselt nõutakse kolme asja:

  1. Oksjonireeglite ülevaatamist viisil, et võitjaid ei valita madalama pakkumise järele, vaid administratiivse otsusega, milles kaalutakse pakkumisi nende null heitmete olukorra saavutamisele kaasa aitavate "väärtuste" järele.
  2. Uute ujuvate tuuleparkide toodangu eesmärkide ja nende turuosa kehtestamist. (Ujuvad tuulepargid on üks kallimaid elektri tootmise viise.)
  3. Kahe ja poole kordset viienda oksjoni (AR5) lepingute subsiidiumite suurendamist mitteujuvatele meretuuleparkidele.

Kui valitsus peaks nõudmistega nõustuma, siis kasvataks see nii toetuste määra kui ka tagaks tuuletööstusele kindla osa elektriturust ehk maksumaksja maksaks kinni investorite võimaliku riski.

Kodanikuühenduse Net Zero Watchi sõnul ei tohi valitsus tuulelobi nõudmistele järele anda. Organisatsiooni sõnul pole tuuletööstus kahekümne aasta jooksul suutnud vaatamata garanteeritud turuosale ja maksumaksja toetustele hindu langetada. Kui vigadest ei õpita, toob see kaasa hävitavad tagajärjed.

"Tuuleeksperiment on läbi kukkunud ja tuuleenergia tootmine tuleb kokku tõmmata," kirjutatakse Net Zero Watchi pöördumises. Nende sõnul on see juba pikka aega selge, et tuuletööstus ei suuda ilma toetusteta konkurentsivõimelise hinnaga elektrit toota. 

Toimetas Karol Kallas