Beverley Püha Maarja kirik. Foto: Wikipedia.

Ühendkuningriigi Ida-Yorkshire'i progressiusuline virgunud vikaar, kelle kogudus tegutseb 900-aasta vanuses kirikuhoones, kavatseb kahjustada saanud reljeefid ja kujud asendada tuntud feministide, mustade, Aasia päritolu ning vähemusrahvuste esindajate kujutistega. 

Beverley'i Püha Maarja kiriku virgunud restaureerimisprojekti eestvedaja on koguduse naisvikaar, auväärne Rebecca Lumley. Projekti on heaks kiitnud Anglikaani kiriku tippjuhtkond, vahendab Breitbart.

Kirikut, mis valmis 1120. aastal, hakkavad ehtima Poola-Prantsuse füüsiku Marie Curie'i, Briti-Jamaica ärinaise Mary Seacole'i, õhulaevade inseneri Hilda Lyoni, lenduri Amy Johnsoni, astronaut Helen Sharmani, naisõiguslase Mary Wollstonecrafti ja kuninganna Elizabeth II kujutised.

Auväärne Lumley selgitas ajakirjanikele oma otsust, miks ta kavatseb kiriku kaunistamiseks kasutada tuntud naisõiguslasi ja vähemuste esindajaid, järgmiselt: "Naiste panust inimkonda pole ajaloo õpetamises alati vääriliselt hinnatud ja läbi ajaloo on naisi vaikima sunnitud:"

"Me võtame kiriku rolli võitluses ebavõrdsuse ja ebaõiglusega väga tõsiselt. Nii me ka loodame, et käesolev projekt aitab juhtida tähelepanu neile tähelepanuväärsetele naistele ja annab tulevastele põlvkondadele lootust ning inspiratsiooni."

Vastuolulise restaureerimisprojekti teostamiseks andis loa kohaliku piiskopkonna kantsler, vandeadvokaat (QC) Canon Peter Collier. Tema sõnul on algsed reljeefid nii erodeerunud, et "võimatu on määrata, mida need tähendasid, või kas neis üldse oli mingi teema".

Algsed reljeefid on pärit aastast 1520 kui ehitati taas üles kiriku keskosa.

Collieri sõnul on kiriku kaunistamiseks välja valitud naised "mänginud olulist rolli teaduse või inimeste teadmiste arengus" ja "minu hinnangul on igati asjakohane nende elude äramärkimine nende inimlike saavutuste pärast".

Ta lisas, et kuninganna Elizabethi mõjukuses kogu maailmas "ei kahtle keegi".

Püha Maarja kiriku naisõiguslastega kaunistamise otsus langes vähem kui nädal aega pärast seda kui Anglikaani kirik lubas enda 12 500 koguduse tarbeks anda välja juhised, mille järgi tuleb orjakaubanduse ja Briti kolonialismi seoste välja selgitamiseks üle vaadata kirikuhoonete monumendid ja religioossed installatsioonid ning need eemaldada.

Sarnaste ikonoklastlike kampaaniatega on mõnes koguduses juba algust tehtud. Dorchesteri Püha Peetruse kirikus kaeti kinni tahvel, mis oli pühendatud istanduse omanikule, kes kord oli maha surunud orjade mässu.

Nimetatud tahvli, mis on kavas kirikust peatselt eemaldada, juures on täna selgitav silt kirjaga: "See [mälestustahvel] mälestab tegusid ja kasutab sõnu, mis meie jaoks täna on täiesti vastuvõetamatud."

Virgunud ikonoklasmikampaaniaga on liitunud ka Bristoli katedraal, millelt eemaldati Briti filantroobile Sir Edward Colstonile pühendatud vitraaž. Möödunud suvel purustasid BLM-liikumise äärmuslased Bristolis Colstoni kuju, kuna tal olid ärisidemed orjakauplejatega.

Hertfordshire Püha Albani katedraalis avati 17. mail kirikuhoonet kaunistav Covid-19 viiruse ajale pühendatud, gooti võtmes kujutatud maskis mehe kuju.

Toimetas Karol Kallas