Ühendkuningriigi ettevõtted ekspordivad aastas Ameerika Ühendriikide korrakaitsejõududele miljonite naelsterlingete eest märatsejate rahustamise vahendeid. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi opositsiooniparteid nõuavad koos inimõiguslastega, et riik peataks relva- ja märulivarustuse ekspordi Ameerika Ühendriikidesse.

Leiboristide variväliskaubandusminister Emily Thornberry sõnul on see Ühendkuningriigi jaoks "häbiväärne," kui riik jätkab Ameerika korrakaitsejõudude varustamist "ajal kui Donald Trump kavatseb kasutada USA sõjaväge seaduslike meeleavalduste, mis leiavad mustade tsiviilelanike tapmise tõttu aset üle Ameerika, mahasurumiseks," vahendab The Independent.

Kirjas päris väliskaubandusminister Liz Trussile leiab Thornberry: "Kui tegemist oleks ükskõik millise teise maailma riigi juhiga, siis vähim, mida me Briti valitsuselt ootaksime, oleks nende [USA võimude] tegevuse tõttu relvaekspordi peatamine. Meie ajalooline liit Ameerika Ühendriikidega ei anna põhjust sellest vastutusest kõrvale hiilida."

Leiboristide, kelle ideoloogilist meelelaadi võib võrrelda Eesti sotsiaaldemokraatidega, USA-le relvaembargo kehtestamise üleskutsega ühinesid ka teised Ühendkuningriigi opositsiooniparteid. 

Liberaaldemokraatide arust oleks selline käik vajalik, "kuna on tõestatud, et relvi kasutatakse relvitute tsiviilelanike vastu."

Roheline partei leiab, et [USA relvakaubanduse] litsentsid tuleb "kiiresti" peatada.

Šoti rahvuslased arvavad, et näo tegemine, nagu midagi poleks juhtunud, on "variserlus."

Ühendkuningriigi valitsuse dokumendid näitavad, et riik on väljastanud miljonite naelsterlingite väärtuses litsentse müüa Ameerika Ühendriikidele pisargaasi, märulikilpe, nõndanimetatud "kummikuule" ja teisi sarnaseid mässutõkestusvahendeid. 

Ühendkuningriigi valitsuse eeskirjad sätestavad, et kui selliseid vahendeid hakatakse kasutama "siserepressioonideks," siis tuleb eksport peatada. 

Ühendkuningriigi korrakaitsevahendite ekspordi peatamist Ameerika Ühendriikidesse nõuavad ka Amnesty International ja relvakaubanduse vastane kampaania (Campaign Against the Arms Trade).

Toimetas Karol Kallas