Radikalism või islamism? Foto: BigStockPhoto

Mitmed Ühendkuningriigi parimatest teleseriaalidest ja tuntumatest kirjandusteostest määrati siseministeeriumi terrorismivalvuri poolt "valgete rahvuslaste" võtmetekstideks.

Ühendkuningriigi siseministeeriumi haldusalas tegutsev Prevent (hoia ära) terrorismivastane üksus koostas nimekirja paremäärmuslaste ja valgete rahvuslaste võtmetekstidest, teleseriaalidest ning filmidest, vahendab Daily Mail

Ebasobivate teleseriaalide seast leiab näiteks "Jah, härra minister", "Paksus ja vedelas" (The Thick Of It) ning "Suured Briti rongireisid".

Lugejate äärmuslusele viitavate raamatute nimekirjast, mille on koostanud Preventi Teabe ja Suhtluse Uuringute Üksus (Research Information and Communications Unit; RICU), leiab JRR Tolkieni "Sõrmuste isanda", Aldous Huxley "Hea uue ilma", William Shakespeare'i "Kogutud teosed", George Orwelli "1984" ja G. K. Chestertoni luuletused. Ohtu kujutab Preventi arust lisaks Chauceri, Miltoni, Tennysoni, Kiplingu ja Edmund Burke'i teoste lugemine.

Filmide seast on välja toodud filmiklassikasse kuuluvad, 1955. aastal valminud "Tammipurustajad" (The Dam Busters), "Sild üle Kwai jõe", "Suur põgenemine" ja "Zulu". 

Ajaloolane ja saatejuht Andrew Roberts arvab Preventi keelatud sisu nimekirja kohta: "See on tõepoolest erakordne. Tegemist on lugemisnimekirjaga igale inimesele, kes tahab saada tsiviliseeritud, liberaalset [selle klassikalises mõistes] ja kultuurset haridust. Selles on lääne kirjanduskaanoni olulisemad teosed ja mõnel juhul isegi, nagu näiteks Joseph Conradi "Salaagent", on tegemist jõulise terrorismi kriitikaga. Burke, Huxley, Orwell ja Tolkien olid kõik totalitarismi vastased kirjanikud."

Nimekirjast leiab veel:

 • Beowulf
 • The Canterbury Tales / Cantebury lood
 • Paradise Lost / Kaotatud paradiis
 • The Four Feathers / Neli sulge
 • Lady Hamilton / Leedi Hamilton
 • Civilisation / Tsivilisatsioon
 • Tinker Tailor Soldier Spy / Plekksepp, rätsep, sõdur, nuhk
 • House Of Cards Trilogy / Kaardimaja triloogia 
 • Sharpe
 • Ray Mears' Bushcraft Survival / Ray Mearsi looduses ellujäämise õpetused
 • David Starkey's Monarchy / David Starkey Monarhia

Samuti leidis viidatud nimekirjast ühe oma teose Douglas Murray, kelle sõnul põhjustab tema teoste lugemine väidetavalt tõsist mõtteroima ja sellest tulenevalt radikaliseerumist. … "RICU paistab olevat omadega nii metsas, et see usub, nagu raamatud, mis teadvustavad probleemi ja osutavad sellele, on hoopis ise osa probleemist." 

Keelatud raamatute, teleseriaalide ja filmide nimekiri sai avalikuks peale Preventi tegevusele hävitava hinnangu andnud põhjaliku auditi tulemuste avalikustamist. 

Auditi sõnul valitseb Preventis lisaks kaksikmoraal islamiäärmusluse ja äärmusparempoolsuse ohtude osas. Prevent, mille aastaeelarve on 49 miljonit naelsterlingit (55M€), seadis oma tegevuses esikohale paremäärmuslased, mitte islamistid, kes kujutavad päriselt ohtu. 

Siseminister Suella Bravemani sõnul "käsitses Prevent äärmusparempoolsust liiga laiapõhjaliselt ja lisas äärmuslaste hulka nii väärikad kui keskpõranda parempoolsed".

Siseministeeriumi kinnitusel tegeleb Prevent edaspidi islamiäärmusluse ja teiste võimalike ettetulevate terrorismiohtudega.

Toimetas Karol Kallas