Foto: Hippopx

Ühendkuningriigis ei tohi inimesi vaktsineerida ilma “võrdsuse ja mitmekesisuse” ning “radikaliseerumise ennetamise” koolitusteta.

Ühendkuningriigis on alustatud vaktsineerimist Covid-19 nakkuse vastaste eksperimentaalsete vaktsiinidega. Vajaliku hulga ja kiirusega vaktsineerimiste läbiviimiseks napib Riiklikul Terviseteenistusel (NHS) töötajaid ja käivitati kampaania, millega kutsuti appi pensionil olevaid meditsiinitöötajaid. Suvel avaldatud üleskutsele reageeris 40 000 professionaali, kellest tänaseks on bürokraatlike nõuete tõttu sobivaks osutunud ainult viie tuhande inimese ümber, vahendab Daily Telegraphi paberleht. 

Hoolimata sellest, et inimene on oma valdkonna tippspetsialistina töötanud aastakümneid, tuleb kõigil abistada soovijatel esitada NHS-ile 21 oma kvalifikatsiooni tõestavat dokumenti. Haridust tõendavate ja vaktsineerimise põhimõtetega kursis olemise dokumentide kõrval nõutakse näiteks, et aastakümnete pikkuse staažiga pesionärist arstil oleks läbitud esimese astme “võrdsuse, mitmekesisuse ja inimõiguste–” ja algastme “radikaliseerumise ärahoidmise” koolitused. 

NHS-i poolt vaktsineerimise läbiviimiseks nõutud dokumendid, ekraanitõmmis 1. Ekraanitõmmis: Melanie Jones, Twitter

Pensionil oleva üldarsti Claire Barkeri, kes soovis NHS-i vaktsineerimisel aidata, sõnul on tal võimatu kõiki nõutud, nagu näiteks oskust “radikaliseerumist ära hoida” tõendavaid dokumente kokku saada.

Dr Barker, kes jäi pensionile alles 2017. aastal, kirjeldas olukorda: “Kui mind tahetakse juhtida õigesse suunda, pole mul midagi selle vastu. Kuid ma olen kogu oma elu teinud selliseid süste ja [niisugused piirangud] on väga häirivad.”

NHS-i poolt vaktsineerimise läbiviimiseks nõutud dokumendid, ekraanitõmmis 2. Ekraanitõmmis: Melanie Jones, Twitter

NHSis pensionäride hõlvamist haldav juhtivtöötaja Andrew Foster rääkis ajakirjanikele, et soovi aidata inimesi vaktsineerida näitas üles 40 000 inimest, kellest 30 000 vastasid nõuetele, kuid neist on juulikuu seisuga palgale võetud ainult 5000.

Fosteri sõnul “võis igaüks näha, et tulemas on [Covid-19] teine laine ja tekib vajadus inimesi vaktsineerida” ning “meie meeskond nägi palju vaeva, et luua midagi sõjaväe reservi laadset”. Tema sõnul on töötajate tagasitoomise programmi pidurdanud muuhulgas selle 30 miljoni naelsterlingi suurune maksumus.

NHSi kõneisik ei osanud öelda kui palju pensionil olevaid meditsiinitöötajaid on eesliinile tööle tagasi võetud. Tema sõnul on NHS-il hea meel, et nii palju endisi NHS-i töötajaid on avaldanud soovi vaktsineerijatena tööle tagasi pöörduda ja nad on selleks läbinud vajaliku ilmavõrgukoolituse ning nende avaldusi vaadatakse läbi nii kiiresti kui võimalik.

Kuid kõneisik lisas, et “vaatamata inimese taustale” peab teda kontrollima ja ta peab läbima turvastandardite järgimist tagava koolituse.

Nõudmised vaktsineerijatele, mille hulgas on võrdsuse ja ekstremismi ärahoidmise koolitused, on NHSile ette kirjutanud Ühendkuningriigi Ravimiamet (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency; MHRA).

Toimetas Karol Kallas