Suur Vend jälgib sind. Flaier George Orwelli raamatu põhjal vändatud filimist "1984" Pilt: OpenCulture.com

Ühendkuningriigi terrorismiga võitlev amet on koostanud nimekirja maailma kirjandusklassikasse kuuluvatest autoritest, kelle lugemine võib sütitada eriti parempoolse ilmamavaate.

Ebasoovitavate kirjanike nimekirja koostasid Ühendkuningriigi terrorismivastase võitluse üksuse Prevent strateegilise kommunikatsiooni ametnikud asutusest Uurimis-, teabe- ja kommunikatsiooniüksus (Prevent's Research Information and Communications Unit). Nimekirjast leiab kirjanikud nagu C. S. Lewis, J. R. R. Tolkien, George Orwell, Joseph Conrad ja Aldous Huxley, vahendab Fox News.

Samuti on nimekirjas "äärmusparempoolsed" Thomas Hobbes, John Locke, Edmund Burke, Thomas Carlyle, Adam Smith ja William Shakespeare. Need on strateegilise kommunikatsiooni ametnike sõnul autorid, mis meeldivad inimestele, "kelle maailmavaade on äärmuslikult parempoolne ja kes toetasid Brexitit".

Prevent duty, mis on osa laiemast Ühendkuningriigi terrorismivastase võitluse võrgustikust Contest, asutati 2011. aastal. Asutuse peamiseks ülesandeks on terrorismi ennetamine, mille hulgas on on üksikisikute terrorismile viivatest tegevustest eemale suunamine.   

Mitmete poliitikute sõnul on strateegilise kommunikatsiooni ametnikud, kui need peavad Lewise Narnia raamatuid terrorismiohuks, "kaotanud sideme reaalsusega".  

Kirjanik ja ühiskonnategelane Douglas Murray, kes "keelatud" raamatute nimekirja avalikkuse ette tõi ja kelle kirjutatud raamat "Euroopa kummaline surm" (ilmunud ka eesti keeles) on samuti nimekirjas, leiab: "See [nimekiri] on märk, et inimesed, kes nõustavad valitsust, on kaotanud igasuguse meelemõistuse." 

"See on nii tüüpiline, et esmalt korraldab valitsus midagi, et tegeleda ühe probleemiga ja seejärel hakkab see asi oma ülesandeid laiendama, kuniks need on nii laiad, et kirjandusklassika kuulutatakse ohtlikuks," osutab Murray.

"Sellised arengud on [strateegilise kommunikatsiooni ametnike jaoks] ennast hävitavad, seda eelkõige põhjusel, et nad ei saa hakkama isegi selle ühe ülesandega, milleks nad asutati," jätkas ta. 

Preventi statistika näitab, et 2021. aasta aprillist kuni 2022. aasta märtsini registreeriti nende ametnike ettekannetes äärmuslikult parempoolsemaks muutumist 20 protsenti, samas islamiste mainitakse 16 protsendil juhtudest.

Parempoolse ilmavaatega inimeste hulgas saavad äärmuslase sildi endale külge näiteks kristlased, kes julgevad avalikult poetada mõne sõna tähestikurahva vastu.

Käesoleva aasta veebruaris avaldati sõltumatu Preventi tegevuse analüüs William Shawcrossi raport.

"Shawcrossi raport näitab, et äärmusluse määr sõltub ideoloogiast. Kui islamismi puhul tähendab äärmuslus "tapa uskmatuid", siis nõndanimetatud parempoolsete elik nativistide "äärmuslus" on Briti kirjandusklassikasse kuuluvate raamatute lugemine," leiab Murray.

"See näitab, et kohutav hulk igasuguseid madala tasemega tegelasi on osalenud viimastel aastatel Preventi strateegiate koostamises," lisas ta.

Murray sõnul on sarnaseid arenguid märgata nii Ameerika Ühendriikides kui kogu läänemaailmas.

"Juhtunud on järgmine asi: usuhullud inimesed on visanud suurema osa elanikkonnast "põlastusväärsete inimeste korvi" (deplorables basket), samasse korvi on heidetud meie ajalugu koos meie kultuuri, meie kirjanike ja palju muuga," kirjeldas ta olukorda progressiusu maailmas.

"Kui keegi sellega nõus ei ole, siis on see inimene automaatselt põlastusväärselt parempoolse ilmavaatega. Samas kui keegi on [progressiusklikult] usuhull ja kiusab teisi inimesi, siis võib ta sedasi jõuda väga kaugele," lisas Murray. 

Toimetas Karol Kallas