Foto: Piqsels

Clearview AI on üks maailma parimaid näotuvastuslahendusi. Alates 12. märtsist kasutavad seda Ukraina kaitsejõud hukkunud Venemaa sõdurite tuvastamiseks, kelle pildid saadetakse Venemaale lähedastele.

Surnud Venemaa sõdurite piltide kodudesse saatmise näol on tegu osaga infosõjast, millega loodetakse mõjutada venemaalasi astuma Ukraina sõja vastu, vahendab Business Insider.

Clearview AI on üks osa Ameerika Ühendriikide abist ja ettevõte annetas oma teenuse kasutamise võimaluse märtsi alguses Ukrainale. Programmi kasutatakse näiteks veel vaenlase luurajate tuvastamiseks ja omaste leidmiseks. Ettevõte andmebaasis on väidetavalt kolme miljardi inimese nägu koos sinna juurde kuuluvate andmetega ja sisuliselt on seal olemas iga inimene, kes eales on oma digitaalse nina mõne sotsiaalvõrgustiku ukse vahelt sisse pistnud. Venemaa sotsiaalvõrgustikest on Clearview' andmebaasis väidetavalt kahe miljoni inimese andmed.

Samamoodi kasutab näotuvastustehnoloogiat Venemaa ja seda peamiselt sõjavastaste aktivistide ning muidu vastaliste kiusamiseks. 

Seni on Ukrainlaste poolt Clearviews töödeldud ligi üheksa tuhande surnud või vangistatud Venemaa sõduri näod. Tarkvara haldavad Ukraina poolel vabatahtlikud IT spetsialistid, kes on Venemaale kodudesse seni saatnud 582 surnud sõduri pildid (15.04.2022 seisuga). 

Samas hoiatatakse, et selline lahingutes elu kaotanud sõdurite piltidega nende perekondade ahistamine võib anda vastupidise tulemuse ja pigem Ukraina ning ukrainlaste vastu viha põhjustada.

Lisaprobleem võib olla selles, et kui täna saadetakse koju päriselt surnud inimeste pilte, siis tänaseks on olemas ja isegi laiatarbes väga elulähedased nõndanimetatud süvavõltsingute (deepfake) rakendused. Väidetavalt on Ukrainas sõdivate Venemaa sõdurite nimed, kodused aadressid ja muu isiklik teave teada, siis mis takistab kuskil kedagi loomast võlts-laibapilte ja nendega omakseid "pommitada"? 

Ukraina valitsuse väitel on nende valduses rohkem kui seitsme tuhande Venemaa sõjaväelase maised säilmed, kelle vastu Venemaa pool pole seni huvi tundnud.

Toimetas Karol Kallas