Ukraina kaitseministeeriumi poolt avaldatud foto Ukraina tankidest vasturünnakul, 12. septembril 2022. Foto: Scanpix

Ukraina sõjaväe sõnul on nad võtnud kiire vasturünnakuga venelaste käest tagasi üle 3000 ruutkilomeetri riigi kirdeosas, sealhulgas ka Izjumi, Kupjanski ja Balaklija linna.

Kui Ukraina sõjaväe väited vastavad tõele, siis on nad muljetavaldava pealetungiga kolmekordistanud oma tagasivallutatud alasid kõigest 48 tunni jooksul. President Volodõmõr Zelenskõi sõnul olid nad neljapäeva õhtuks vallutanud tagasi 1000 ruutkilomeetrit ning laupäeva õhtuks 2000 ruutkilomeetrit, vahendab BBC.

Laupäeval sisenesid Ukraina väed venelaste käes olnud olulistesse tagalalinnadesse Izjumi ja Kupjanskisse, kuid sõjategevus on jätkunud ka nende ümbruses. Kiievi ametnike sõnul võitlevad Ukraina väed endiselt selle nimel, et saavutada kontroll Izjumi ümbritsevates asulates.

Et nii Kupjansk kui ka Izjum on vabastatud Ukraina vägede poolt, on laupäeva jooksul öelnud mitmed Ukraina sõda kajastavad analüütikud ja ajakirjanikud.

Donetski oblastit okupatsioonivägede poolt juhtima pandud Daniil Bezsonov teatas laupäeval sotsiaalmeedias, et Vene väed on Izjumist ja mõnest teisest Harkivi oblasti asulast tõepoolest lahkunud, vahendab ERR.

Venemaa kaitseministeerium kinnitas, et Vene väed on lahkunud nii Izjumi, Kupjanski kui Balaklija linnast.

Ministeeriumi avalduses öeldi, et on tehtud otsus "regrupeerida" Balaklijas ja Izjumis paiknevad Vene väed ning keskenduda edu saavutamisele Donetskis, et saavutada seatud eesmärgid ning "vabastada" Donbass.

Lisaks edule Izjumi suunal on Ukraina väed jõudnud Luhanski oblastis Lõssõtšanski eeslinnadesse, ütles Luhanski oblasti kuberner Serhi Haidai.

Haidai sõnul on kohalikud elanikud Ukraina vägesid Lõssõtšanski äärealadel juba näinud. Haidai lisas, et Ukraina partisanid heiskasid Ukraina lipu ka Severodonetski lähedal asuvad Kreminna linnas.

Haidai sõnul on Vene okupandid ja nende kollaborandid massiliselt Luhanski oblastist pagemas.

Ukraina armee vastupealetung okupeeritud alade vabastamiseks lõppeb seal, kus lõppevad Ukraina huvid, ütles laupäeval riigi julgeoleku- ja kaitsenõukogu peasekretär Oleksii Danilov.

"Meie relvajõud peatuvad seal, kus meie huvid lõppevad ja see sõltub paljudest asjaoludest," vastas Danilov küsimusele, kas Ukraina vasturünnak lõppeks Krimmis või hoopis Moskvas.

Ukrainlaste vasturünnak on venelaste jaoks olnud ootamatu ning Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov, kes on ustav Putini toetaja, on seadnud Moskva sõjastrateegia küsimärgi alla.

Kadõrov kirjutas sotsiaalmeedias, et kui Venemaa õnn sõjaline õnn ei pöördu, siis on ta sunnitud riigi juhtimise küsimärgi alla seadma, et olukorda selgitada.

President Zelenskõi süüdistas samas Venemaad kriitilise tähtsusega Ukraina infrastruktuuri ründamises, mis on tekitanud täielikke voolukatkestusi suurtel territooriumitel. Tema sõnul on elekter täielikult ära lõigatud kogu Harkivi ja Donetski piirkonnas, mistõttu on inimesed seal ilma valguse ja kütteta. Voolukatkestusi esineb ka mitmetest teistes rindeäärsetes piirkondades.

Dnipro kuberneri Valentin Reznichenko sõnul ei suuda Vene väed lihtsalt leppida kaotusega lahinguväljal.

Ukraina relvajõudude ülemjuhata kindral Valeri Zalužnõi sõnul on tema väed liikunud edasi 50 kilomeetri kaugusele Venemaa piirist. Kuid venelased okupeerivad endiselt umbes viiendikku riigist ning sõja kiiret lõppu pole veel näha.

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov kiitis Ukraina vägesid, kuid hoiatas võimaliku Venemaa vasturünnaku eest. "Vasturünnak vabastab territooriumi ning seejärel tuleb seda kontrollida ja olla valmis selle kaitsmiseks," ütles ta. "Muidugi peame me olema mures, see sõda on põhjustanud meile muret juba aastaid."

Kui Ukraina suudab oma edusamme hoida, siis oleks tegemist kõige suuremate muutustega rindejoones alates sellest, kui Venemaa taandus Kiievi alt aprillis.

Kupjansk teenis Venemaa jaoks peamise tagalana Ukraina idaosas ning Izjumi kaotus, mida Moskva üritas sõja alguses üle kuu aja vallutada, on suur alandus president Vladimir Putini jaoks. Ühe sõjaeksperdi kohaselt on Ukraina vasturünnak esimene kord pärast Teist maailmasõda, kui terved Venemaa üksused on hävinenud.

Ukraina vasturünnak on märk sellest, et nad on võimelised okupeeritud territooriume tagasi vallutama, mis on keskse tähtsusega olukorras, kus Kiiev palub lääne liitlastelt jätkuvat sõjalist abi. Ukraina välisministri Dmõtro Kuleba sõnul näitavad viimased arengud, et Ukraina väed suudavad lõpetada selle sõja kiiremini suurema hulga lääne relvade abil.

Zelenskõi on kirjeldanud Ukraina pealetungi võimaliku läbimurdena kuue kuu pikkuses sõjas ning lisas, et talvel võib neil õnnestuda vallutada tagasi veel suuremaid alasid, kui Kiievile antakse veel võimsamaid relvi, vahendab Reuters. "Me ei jää seisma," ütles ta. "Me liigume aeglaselt, kuid järjepidevalt edasi."

Moskva peaaegu täielik vaikus lüüasaamise osas ning selgituste puudumine selle osas, mis Kirde-Ukrainas aset on leidnud, on kutsunud esile tugevat viha mõningate sõda pooldavate kommentaatorite ja Vene rahvuslaste seas sotsiaalmeedias. Mõned on kutsunud üles Putinit tegema koheseid muudatusi sõja võitmiseks.

Toimetas Martin Vaher