Mõtlik Emmanuel Macron. Foto: Scanpix

Küsitlustulemused näitavad, et enamik poolakatest on NATO vägede Ukrainasse saatmise vastu, samas vähem kui viiendik elanikkonnast toetab sellist sammu.

SW Research agentuuri poolt meediaväljaande Rzeczpospolita tellimusel korraldatud küsitluses küsiti poolakatelt, kas nad toetavad ideed, et NATO riigid võiksid saata Ukrainasse vägesid.

Uuringu tulemused näitavad, et 56 protsenti poolakatest lükkab tagasi igasuguse idee NATO vägede saatmisest Ukrainasse ning vaid 19 protsenti on valmis sellist sammu kaaluma. 25 protsendil ei olnud selles küsimuses arvamust. 

Küsitlus viidi läbi pärast Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni tehtud märkusi, mille kohaselt NATO riigid ei tohiks välistada oma vägede saatmist Ukrainasse bilateraalsetel alustel. Enamik NATO riike välistas sellise võimaluse vastuseks Macroni avaldusele koheselt.

Moskva on Ukraina sõja algusest peale väitnud, et võitleb Ukrainas sisuliselt NATO vastu, kuigi Ukraina ei ole formaalselt alliansi liige. 

Vastates küsimusele, kas NATO riigid peaksid saatma Ukrainasse vägesid, ilmnes, et pooled naisvalijatest ja kolm viiendikku meessoost valijast olid selle idee vastu. Noorte valijate seas avaldas idee suhtes vastumeelsust 61 protsenti vastanuist. 

Poola relvajõudude saatmise Ukraina rindele välistas ka riigi kaitseminister ja asepeaminister Władysław Kosiniak-Kamysz, kes lisas, et ka NATO poolt ei ole selliseid tegevusi plaanis.

Kosiniak-Kamysz rõhutas, et väeüksuste Ukrainasse saatmise idee oli Prantsusmaa, mitte NATO idee.

Toimetas Markus Järvi