Ungari laps. Foto: Scanpix

Ungari kultuuri- ja innovatsiooniminster János Csáki sõnul soovib Ungari saada Euroopa kõige peresõbralikumaks riigiks ning sellest eesmärgist lähtudes käivitatakse noorte perede sooduslaenude programm.

Perelaenude programm kannab nime CSOK Plus. Ühe lapsega pered saavad 3-protsendise intressiga sooduslaenu kuni 15 miljonit forinti (ca 39 tuhat eurot), kahe lapsega pered kuni 30 miljonit forinti (ca 78 tuhat eurot) ja kolme või suurema arvu lastega pered kuni 50 miljonit forinti (ca 130 tuhat eurot), vahendab Hungarian Conservative

Laenu saavad pere jaoks taotleda kuni 41-aasta vanused naised. Samuti vanemad naised, kelle rasedus on kestnud kauem kui 12 nädalat. Peredel peab endal sissemaksuks olema 10 protsenti laenusummast. Laenuperiood võib jääda vahemikku 10–25 aastat.

Ungari keskmised kodulaenu intressid algavad 8–9 protsendist. Budapestis maksab uue korteri ruutmeeter 4000 euro ümber ja väidetavalt on riigi kinnisvaraturgu tabanud kriis ning eluasemete hinnad langevad.

Laenu eest saab soetada kodu asulasse, kus elab vähemalt 5000 inimest.

Laenajad peavad esimesel aastal tasuma ainult 3-protsendise intressiosa. Kui peresse sünnib uus liige, saab pere taotleda aastast maksepuhkust. Kui ühe lapsega laenu võtnud peresse sünnib teine laps, siis kustutab riik laenust 10 miljonit forinti (ca 26 tuhat eurot) ja sama tehakse iga järgneva lapsega. 

Ungari valitsuse sõnul on selliste soodustuste eesmärgiks, et "sünniks iga laps, keda pere soovib". 

Laenu puhul on piiranguteks, et selle eest ei saa osta maad, pere esimese ühise kodu hind ei tohi ületada 80 miljonit forinti (ca 209 tuhat eurot) ja teise, suurema pere tarbeks omandatava elamise oma 150 miljonit forinti (ca 392 tuhat eurot).

Peredele, kes hakkavad omale ise kodu ehitama, jagab valitsus tasuta ehitusprojekte, mis peaks aitama hoida kokku planeerimiskulusid.

Toimetas Karol Kallas