Makedoonia toonane peaminister Nikola Gruevski (vasakul) Ungari ametivenna Viktor Orbániga pressikonverentsil Skopjes 2011. aasta 12. mail. Foto: Scanpix

Peaminister Viktor Orbáni sõnutsi paistavad Ungarit endisele Makedoonia peaministrile Nikola Gruevskile varjupaiga andmise eest kritiseerivad isikud olevat "identsed" inimeste ja organisatsioonidega, kes toetavad migratsiooni.

Ta tõi esile, et kõige kriitilisemad on Ungari valitsuse suhtes antud küsimuses organisatsioonid, mida kontrollib USA miljardär George Soros.

Orbán kinnitas, et kuna Gruevski astus otsustavaid samme Sorose võrgustike vastu Makedoonias, "hoiavad nood tal silma peal."

Gruevski juhtis riiki, mis mängis võtmerolli võitluses migratsiooni vastu ning ilma temata oleks Ungari piiride kaitsmine osutunud kaugelt raskemaks, selgitas ta ning lisas, et Gruevski oli esimene poliitik Balkani maades, kes piirile tara rajas ja migrandid peatuma sundis. Tara ehitamisel aitas Makedooniat tookord ka Ungari.

"Liitlasi tuleks kohelda väärikalt" ning seda ka siis, "kui nad meie poole pöörduvad," jätkas Orbán, kes kinnitas, et "tänuväärselt" pole tegu esimese välisriigi liidriga, kes on õiglast kohtlemist otsides usaldanud Ungarit.

Peaminister rõhutas, et varjupaigaprotsessi teostavad ametkonnad ning mitte valitsus, ning "mida suuremat distantsi valitsus selliste protsesside suhtes hoiab, seda parem."

Valitsuse asi on tagada taoliste menetluste tarvis õiglane raamistik ning aktsepteerida seejärel ametkondade otsuseid, täpsustas ta ja mainis samuti, et "menetlused Makedoonias meid ei mõjuta."

Mis puudutab Makedoonia poolt esitatud väljaandmistaotlust, tuleb neil sarnaselt Ungariga järgida kehtivaid seadusi ning toimida õiglaselt, teatas Orbán. Seejärel annavad Ungari ametkonnad oma hinnangu ja teevad omapoolse otsuse.

Toimetas Urho Meister