Vaade Budapesti Kangelaste väljakule. Foto: Moomusician/Bigstockphoto.com

Viktor Orbáni valitsus kavatseb kehtestada Iisraeli-stiilis seaduse võimaldamaks etnilistele ungarlastele varjupaika riikidest, kus viibimine on erinevatel põhjustel muutnud ohtlikuks.

"Meil tuleb võtta eeskuju iisraellastelt. Kui Iisrael seda teha võib, võime ka meie," ütles asepeaminister Zsolt Semjén.

"Iisraeli riigi olemus seisneb selles, et iga juut, kus iganes ta ka ei elaks selles maailmas, võib olla kindel, et on olemas … kodumaa. Ja kui neid kusagil maailmas taga kiusatakse, võivad nad sinna tagasi minna ning see riik kaitseb neid mistahes olukorras, kasutades oma mõju – nii nähtavat kui nähtamatut," selgitas ta.

Eriliselt tõi Semjén esile etniliste ungarlaste olukorra Venetsueelas, mis leiab end sotsialistliku mudeli lagunedes "kaose ja diktatuuri tingimustest."

"Ungari on nende kodumaa. Nad võivad tulla siia mil iganes, koos oma peredega – kaasa arvatud need, kes enam ungari keelt ei räägi – sest Ungari tagab neile kogu vajaliku abi," lubas ta.

"Venetsueela ungarlased peavad teadma, et nad ei põgene siia, nad ei emigreeru siia, vaid nad tulevad koju."

Ja "see on sõnum igale ungarlasele maailmas, et mis iganes juhtub, Ungari on nende kodumaa ja Ungari ootab neid avasüli."

Ungari kultuurikeskus Venetsueela pealinnas Caracases. Foto: Wikimedia Commons