Hiljuti Inglismaal peetud kõnes nimetas Ungari peaminister Viktor Orban oma kodumaad "tõeliseks laboratooriumiks", kus hoolimata modernse maailma vastuseisust püütakse ühiskondlikele probleemidele leida vastuseid tuginedes traditsioonilistele väärtustele.

Orbani sõnul on viimased aastad Ungaris olnud mitte lihtsalt reformide, vaid tõelise uuenemise ajaks. Ungari valitsus käsitleb kriisi võimalusena viia ellu sügavale ulatuvad strukturaalseid ümberkorraldusi. Orbani sõnul peavad suured süsteemid läbima täieliku uuenemise ning ka perekondi ja kogukondi peab julgustama oma eluviisi uuendama.

Euroopa Liit, mis oli kunagi tugev, enesekindel ja optimistlik riikide kogukond, on mandunud vastupidiseks ning täna nähtub sellest üksnes ebakindlust ja tulevikuvisiooni puudumist, ütles Orban enam kui kahesajale kuulajale.

Orban rõhutas, et tuleb austada Euroopa Liidu liikmesriikide vahelisi erinevusi ning eurotsooni mittekuuluvatele riikidele peab jätma õiguse suunata oma majanduspoliitikat viisil, mis näib neile õige ja hea. Ka majanduspoliitika osas tuleb austada mitmekesisust, mitte püüda allutada kõiki ühele ja samale süsteemile.

Orban rõhutas samuti, et kuigi väärtused, nagu rahvus, perekond ja religioon on Euroopas pidevalt "punaste" ja "roheliste" poolse rünnaku all, on Euroopa demokraatlik traditsioon ise ehitatud kristlusele ning et perekonna institutsiooni uuesti au sisse tõstmine on peamiseks lahenduseks kõiki euroopa rahvaid rusuvale rahvastikukriisile.

Loe lähemalt siit või vaata peaminister Orbani kõnet allpoolt.

Vt seonduval teemal:

  • "Ungari opositsioon astub täna võitlusse peaministri vastu", Postimees, 24.10.2013