Vaade öhe mattunud Euroopale kosmosest. Foto: NASA

Ungaris valiti välja uus oma kosmonaut ja ka ta asendusmees. Valiku tegi erialainimestest koosnev komisjon. Sellest teatas 27. mail Ungari välisminister Péter Szijjártó.

Serbia ungarikeelse internetiväljaande „Magyar Szó" teatel avalikustas Szijjártó ka mõlema nime. Väljavalituks on 32-aastane mehaanikainsener Tibor Kapu, varumeheks aga 35-aastane elektriinsener Gyula Cserényi.

Szijjártó sõnul oli ainsale kosmonaudikohale kandideerinuid 240. Väga tiheda valikusõela läbis neli kandidaati, kes kõik said seejärel väga põhjaliku väljaõppe, alates kehalistest harjutustest kuni teadusliku uurimistöö võteteni. Väljaõppe ainsa allesjäänud lõigu läbivadki Kapu ja Cserényi. Ülejäänud kaks kandidaati valmistub abistama neid kosmosereisi ajal maapealsest juhtimiskeskusest.

Szijjártó ütles, et nii Kapul kui ka Cserényil tuleb olla valmis taluma oma vastutusrikaste tööülesannete tegemisel suurt kehalist ja ka vaimset koormust. Ta lisas, et näiteks ainuüksi sõit Rahvusvahelisse Kosmosejaama on paras katsumus, kuna kestab umbes 48 tundi, kosmonaudil tuleb aga sellal oma kapslis olla asendis, mis lubab liikuda üsna vähe. 

Kapu ja Cserényi sõidavad varsti Ameerika Ühendriikidesse, kus sealne kosmoseamet NASA koostöös ettevõttega „Axiom Space" viibki läbi mõlema mehe väljaõppe viimase osa.

„Mõlemad läbivad täpselt ühesuguse väljaõppe, nii et kui mingil põhjusel peaks tekkima asendamisvajadus, siis ei läheks õppele kulunud aeg raisku," põhjendas Ungari välisminister otsust saata sinna mõlemad. 

Ungaril on oma riiklik kosmoseprogramm. Valitsus käivitas selle selleks, et arendada ja täiustada omamaist teadust ja tööstust, rakendada mõlema uuemaid saavutusi. 

Seni on Ungaril ette näidata ainult üks kosmonaut – Bertalan Farkas, kes käis kosmoses Nõukogude Liidu kosmoseprogrammi raames. Kaheliikmeline meeskond, kuhu lisaks Farkasile kuulus ka nõukogulane Valeri Kubassov, tõusis Baikonuri kosmodroomilt õhku peaaegu täpselt 44 aastat tagasi – 26. mail 1980.

Meeskond veetis kosmoses seitse päeva, 20 tundi ja 45 minutit, tehes selle ajaga 124 tiiru ümber Maa. Sama aasta 30. juunil anti Farkasile ta kosmonauditöö eest Nõukogude Liidu kangelase aunimetus.

2. augustil 1949 sündinud Farkas on praegu 74-aastane. Ta on auastmelt Ungari lennuväe brigaadikindral. Maailmavaatelt konservatiiv, oli omal ajal erakonna Ungari Demokraatlik Foorum liige ja kandideeris 2006. aastal ka parlamenti.

Kahel korral – vastavalt 2007. aasta aprillis ja 2009. aasta märtsis – on kosmoses käinud ka ungari päritolu ameeriklane Károly (inglisepäraselt: Charles) Simonyi, kuid tema käis mõlemal korral kosmoseturistina ja maksis oma sõidu eest ise. 

Toimetas Tõnu Kalvet