Ungari peaministrit Viktor Orbánit tavabad Euroopa Parlamendis üha ägedamalt liberaalide kriitikanooled. Foto: Scanpix

Euroopa Parlament kutsus eile üles algatama Ungari suhtes seoses õigusriigi ja demokraatia normidest kõrvalekaldumisega aluslepingute artikkel 7 menetlust, mis võib viia sanktsioonide kehtestamiseni, vahendas BNSi uudist Postimees.

Saadikud leidsid häältega 393 poolt, 221 vastu ja 64 erapooletut vastuvõetud resolutsioonis, et Ungaris on tõsiselt rikutud õigusriigi ja demokraatia põhimõtteid, kutsusid üles tühistama vastuolulised seadused ja võtma Ungarile mõeldud Euroopa Liidu vahendid rangema järelevalve alla.

Resolutsioonis kutsutakse Ungari valitsust tühistama varjupaigataotlejaid ja valitsusväliseid organisatsioone puudutavaid reegleid karmistavaid seadused, aga ka jõudma kokkuleppele USA ametivõimudega, et Kesk-Euroopa Ülikool saaks jätkata Budapestis sõltumatu institutsioonina.

Ilmse viitega nimetatud ülikooli asutajale, miljardärist "filantroobile" George Sorosele kirjutab uudist ainsana kommenteerinud Postimehe lugeja Hanno Saaremets, et "soroslased jt parasiidid on justkui mingit tõrjelahust saanud! Seepärast ka see ulgumine."

ERRi andmetel toetasid kuuest Eesti europarlamendi saadikust viis Ungari vastu algatatud resolutsiooni ning vastu oli vaid Tunne Kelam Euroopa Rahvapartei fraktsioonist.

Resolutsiooni poolt hääletasid Kaja Kallas, Urmas Paet ja Yana Toom Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsioonist, Marju Lauristin Sotsiaaldemokraatide ja Demokraatide fraktsioonist ning Indrek Tarand Roheliste ja Euroopa Vabaliidu fraktsioonist.

Kelam oli vastu, toetades Euroopa Rahvapartei seisukohta, et resolutsiooni algatamine Ungari vastu Euroopa Liidu lepingu 7. artikli alusel on enneaegne.

Breitbarti andmetel taotlevad liberaalsete vaadetega europarlamendi liikmed uurimist, kas Ungari on "tõsiselt rikkunud Euroopa väärtusi."

Kui nimetatud väärtusi on rikutud, võidakse Ungari jätta ilma hääleõigusest Euroopa Liidus.

27. aprillil kohtus Sorosega Brüsselis kinniste uste taga Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, et arutada poliitilisi arenguid Viktor Orbáni juhitud Ungaris.

Hellam: Orbán on lubanud aasta jooksul hävitada Sorose organisatsioonid Ungaris