Ungari välisminister Péter Szijjártó. Foto: Scanpix

Ungari välisminister Péter Szijjártó võttis sõna Ameerika Ühendriikide vastu pärast seda, kui Washingtonist saabus Budapesti USA senati delegatsioon, mis ei suvatsenud kohtuda ühegi Ungari valitsuse ministriga ning mis oli mõeldud survestama madjareid kuulama USA käsku ratifitseerida esimesel võimalusel Rootsi liitumine NATO-ga. 

"Ungari valitsus ei vaja USA kongressi delegatsioone, kes peavad talle loenguid selle kohta, mis Ungaris peaks toimuma, kuna tegemist on otsusega, mis kuulub üksnes ungari rahva pädevusse", hoiatas Ungari välis- ja kaubandusminister Péter Szijjártó 19. veebruaril Brüsselis. 

ELi välisasjade nõukogu istungile järgnenud pressikonverentsil vastas Szijjártó ajakirjanikule, kes küsis Szijjártólt USA senaatorite visiidi kohta Budapesti, mis leidis aset USA Ungari suursaadiku David Pressmani palvel. Visiidi eesmärk oli ilmsesti avaldada survet Ungarile, et Kesk-Euroopa väikeriik ratifitseeriks esimesel võimalusel Rootsi NATO liikmeks saamise taotluse.

"Ma tahaksin paluda, et me leiaksime esmalt üles stenogrammid kohtumistest, mis leidsid aset, kui Ungari parlamendi delegatsioon viimati USA ministri kutsel Ühendriikides käis", ütles Szijjártó.

Szijjártó lausus, et iga kord kui sarnased episoodid on aset leidnud, on ungarlasi koheldud ameeriklaste poolt nagu õpipoisse, kellele antakse õppetund selle kohta, mida ungarlased oma riigis tegema peavad. 

17.–18. veebruaril külastas kolmest USA senaatorist koosnev delegatsioon – koosseisus Jeanne Shaheen (D), Chris Murphy (R) ja Thom Tillis (R) – Ungari parlamenti, et esitada USA range nõudmine, et Ungari kirjutaks koheselt alla Rootsi NATO liikmelisuse heaks kiitmisele.

"Selliseid otsuseid võtab vastu Ungari rahvas ning Ungari valitsuse ülesanne on neid otsuseid täide viia. See olukord on olnud sedasi 14 aastat ning me loodame, et see jätkub sama viisi ka tulevikus," kommenteeris Szijjártó, lisades, et "me ei vaja selleks USA kongressi delegatsioone, kes peavad meile loenguid selle kohta, mis peaks või ei peaks Ungaris toimuma". 

Szijjártó ütles, et Ungari valitsuse otsus mitte võõrustada USA senati delegatsiooni valitsuskabineti tasandil oli mõistetav, kui lugeda USA kongressi saadikute sõnavõttu visiidi esimesel päeval antud pressikonverentsil.

Ungari välisministri sõnul ei toonud USA delegatsioon lauale kahe riigi vahelisi bilateraalseid küsimusi ning nende jutupunktid hõlmasid peamiselt Ungari sisepoliitikat ning Ungari valitsuse poliitikat Euroopa Liidus.

Ungari välisminister toonitas, et tegemist on küsimustega, mis ei ole Ameerika Ühendriikide asi ning mille üle on mõeldud otsustama vaid ungarlased ise. 

Toimetas Adrian Bachmann