Ungari parlamendihoone riigi pealinnas Budapestis. Foto: Bigstockphoto.com

Ungaris on konservatiividel turvaline olla, ütles Ungari peaministri abiline Balázs Orbán USA-s peetud kahepäevasel konverentsil „Juhtide tippkohtumine" (inglise k. Leadership Summit).

Nimeka mõttekoja Heritage Foundation 50. aastapäeva tähistamiseks korraldatud konverentsil 20. aprillil esinedes meenutas Orbán Ungari riikliku pere- ja rahvastikupoliitika edusamme, mis on tehtud konservatiivse valitsuse juhtimisel.

Abielude hulk on kahekordistunud, lahutuste hulk aga kaks korda kahanenud, tõdes Orbán. Ta juhtis tähelepanu sellelegi, et isegi otsese keeluta, puhtalt peretoetusmeetmete mõjul on rasedusekatkestuste arv Ungaris konservatiivide valitsusajal (2010. aastast tänaseni) vähenenud kaks korda.

Perekonna mõiste sisu muutmispüüete küsimuses käiva vaidluse kohta ütles konverentsi ainsaks välisesinejaks olnud Orbán aga selgelt, et Ungaris on edaspidigi isaks mees ja emaks naine ning „sel kohal saabki Ungaris vaidlus otsa".

Konservatiivide suhtes kriitiline USA internetiväljaanne „Accountable" nimetab asjaomases pressiteates nii Orbáni kui ka teisi esinejaid äärmuskonservatiivideks.

Nimekate osalejate hulka kuulusid veel vabariiklikud senaatorid Josh Hawley (Missouri osariik), Mike Lee (Utah), Tim Scott (Lõuna-Carolina), Rick Scott (Florida), J. D. Vance (Ohio) ning kubernerid Ron DeSantis (Florida) ja Glenn Youngkin (Virginia), samuti Texase osariigi peaprokurör Ken Paxton ja telekanali „Fox News" ajakirjanik Tucker Carlson.

Toimetas Tõnu Kalvet