Kooseluseaduse vastuvõtmise puhul heiskas Briti suursaatkond vikerkaarelipu. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Endine välisminister ja praegune Euroopa parlamendi liige Urmas Paet ütleb vastuseks Jaan Kaplinskile, et Eesti suhted Ameerika Ühendriikide ja teiste liitlastega ei põhine mõjusfääridel, vaid ühistel väärtustel.

“Liitlaste puhul on siiski peamine võimalikult sarnane arusaam põhiväärtustest ning sellel põhinev valmisolek üksteist toetada,” märgib Urmas Paet, kommenteerides Jaan Kaplinski seisukohta, et Eesti kuulumine Venemaa mõjusfääri on igati loomulikum.

“Autoritaarse režiimiga Venemaa valimine oma põhiliitlaseks ei lähe kokku suurema osa Eesti inimeste väärtustega,” leiab Paet.

Jaan Kaplinski kirjutas juba oktoobri alguses oma blogis, et Eestile ei oleks mingit erilist kahju sellest, kui ta kuuluks USA mõjusfääri asemel Venemaa omasse. Selline lahendus oleks Kaplinski sõnul geograafiliselt 95 protsenti loomulikum ning tema arvates see varem või hiljem tõenäoliselt ka sünnib.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles eile Jaan Kaplinskile vastuseks, et Eestil kui Venemaa naabril on valida vaid ida ja lääne vahel ning Venemaa mõjusfääri sattudes muutuks Eesti venestunud satelliitriigiks.

Jaan Kaplinski 1. oktoobri blogipostitusest tegi 4. novembril uudise portaal Objektiiv ning seejärel kirjutasid sellest ka suured meediaväljaanded nagu Õhtuleht ja Delfi.