Boris Johnson ja Donald Trump. Foto: Jonathan Ernst, Reuters/Scanpix

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) nimetas sotsiaalmeedia postituses Eesti meedia suhtumist Ameerika Ühendriikide ja Ühendkuningriigi liidritesse selgelt kallutatuks ja pahatahtlikuks. Reinsalu hinnangul on kallutatuse põhjuseks ühelt poolt ideoloogiline vastumeelsus president Donald Trumpi ja peaminister Boris Johnsoni suhtes ja teisalt tuginemine kriitilise eelhoiakuga USA ja Briti meediaväljaannetele.

„Täheldan tegelikult laiemat trendi. Just praeguste UK ja USA liidrite suhtes on meie meedias millegipärast selgelt kallutatud ja pahatahtlik hoiak," kirjutas Reinsalu Facebookis.

„Ilmselt on sellel kaks põhjust. Üks on maailmavaateline. Mõlemad liidrid on, olgugi erineva taustaga, värvikad ja konservatiivse agendaga liidrid ning meedias peegeldub sõnavõtjate sisuline ideoloogiline vastumeelsus."

„Teiseks võib paljudel juhtudel põhjus olla selles, et kasutatakse eriti uudislugude puhul nende suhtes kriitilise eelhoiakuga nende koduriigi meediat. Igal juhul on minu hinnangul tulemus ebaobjektiivne," leiab Reinsalu.

„Instinktiivne kiuslikkus Boris Johnsoni suunal on täiesti põhjendamatu ja eriti niisuguse erivisiidi päeval," lisas välisminister. „See jutt täna Moora artiklis ei peegelda minu hinnangul küll eesti rahva suhtumist Boris Johnsonisse, niipalju kui inimestel siin erilist seisukohta üldse on."

Reinsalu viitas Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora artiklile, mis ilmus juba 24. juulil 2019 ja kannab pealkirja „Mees valetas ennast peaministriks".

Propagandaportaalis Delfi pandi see artikkel taas esilehele laupäeval, 21. detsembril, kui Briti peaminister Boris Johnson külastas Eestit.

„Johnson jäi vahele täieliku valega. Tema üle naerdi üle kogu ilma. Kas see peatas teda? Kas tema toetus oma partei seas kukkus? Sugugi mitte. Sest Johnson valetabki kogu aeg. See on tema meetod. Tema kaubamärgi keskne tunnus. Kogu tema karjäär on põhinenud valetamisel," kirjutab Moora Boris Johnsoni kohta.

„Ta ei ole kunagi elus otsinud pärislahendusi mingitele pärisprobleemidele. Kõik saavad sellest aru. Aga ikka on ta tipus. Ikka on ta kõige popim. Ikka on temaga lõbus. Ka peaministrina võib ta võita miljonite südamed. Ei saa välistada, et ka meie omad. Igatahes paistab, et meie ajastul on miskit mäda, kui nii saab. Mis see aga on?"

Pühapäeval tegi Reinsalu uue postituse, kus ta jätkas meedia kritiseerimist:

„Delfi püüab muljet jätta, et tegemist on mingisuguse minu „eksitusega". Ega ikka ei ole küll! Lugesin seda Moora juttu suvel. Uuesti lugesin seda sõimukirja eile hommikul Delfis. Ma pole väitnud, et Moora kirjutas selle jutu just Johnsoni visiidiga seoses, küll väitsin, et see avaldati Delfis just Johnsoni visiidi puhul. Ehk nagu ajakirjanik ise ütleb, „jõudis" Delfisse just visiidiga seoses. Ega artikkel ise edasi jõua nagu sitikas kännu otsa, ju ikka keegi hea inimene ajas ta sinna veergudele."

„Minu jaoks on seda inetum, et visiidiga seoses just selline vana sõimukiri kolikambrist välja otsiti ja üles soputati! See on minu meediakriitika kodanikuplatvormilt, mul lugejana on õigus öelda, mis mulle ei meeldi ja ma teen seda. Samas seisan ma ajakirjanduse ja kodanike sõnavabaduse eest. Ma ei toeta mingeid vihakõne seadusi, anonüümse sõnavabaduse keelamist ja online tsensuuri, mille entusiastid on paradoksaalselt just osa Eesti meediast. Kuid olen veendunud, et meedia ei ole neljanda seisusena kriitikavaba, arvestades ühiskonnas suurt mõjuvõimu, mida meedia omab!"

Toimetas Veiko Vihuri