EELK peapiiskopi Urmas Viilma sõnul ei takistata tänases Eestis oma arvamust avaldada, kuid on iseküsimus, kas seda arvamust ka kuulda võetakse. Viilma arvates tuleks rahvast poliitiliste otsuste langetamisel rohkem kaasata.

“See on küll koht, kus kaasatus peaks olema suurem,“ leiab Urmas Viilma. “Vabariigi aastapäeva jutluses Toomkirikus ütlesin seda, et Jumal ei ole andnud mõistust mitte ainult koalitsioonile ja isegi mitte ainult opositsioonile, vaid head nõu võiks kuulda ka väljaspool erakondi ja poliitilist eliiti. Ka vabakonnad, kogukonnad, rahvas võiks otse olla kaasatud teatud otsuste langetamisse.”

Kas Urmas Viilma toetab otsedemokraatia vahendite kasutamist?

“Printsiibina pean seda vajalikuks. See võimalus peaks olema loodud ja küllap siis rahvas otsustab, millal on õige hetk seda kasutada,” vastab Viilma.

Eesti rahvast on peetud haigeks. Mida kostab EELK peapiiskop eesti rahva tervise kohta?

“Ma küll ei julgeks rahvast haigeks nimetada. Valitsejad või otsustajad pidavat olema rahva nägu. Kui rahvas on nii haige, küllap siis ka need, kes otsuseid langetavad, on sama haiged. Aga ma ei tahaks sildistada ei otsustajaid ega rahvast,” ütleb Viilma ja lisab, et rahvast tuleb kaasata ja argumentidega arvestada, kuid alati on olemas nii opositsioon kui koalitsioon.

Videoklipp on salvestatud enne SAPTK korraldatud konverentsi “Kas Eesti on demokraatiaks valmis?” (27.02.2016).