ÜRO säästvad arengueesmärgid Pilt: ÜRO

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni peasekretäri António Guterresi sõnul pole maailma riikidel raha, et 2030. aastaks jõuda säästvate arengueesmärkideni ja muidki "väljakutseid on terve müriaad". 

ÜRO ja Maailma Majandusfoorumi (WEF) maailmapoliitika kujundamise üks keskseid programme on 17 osast* koosnev 2030. aasta säästva arengu tegevuskava (2030 Agenda for Sustainable Development) ehk akronüümina SDGd.

Endise Sotsialistliku Internatsionaali juhi Guterrese sõnul on lõhe säästa tahtmiste ja päris elu vahel kärisenud Covidi aastatega pea kordades suuremaks. "Iga-aastane [SDGde] rahastamise lõhe oli enne pandeemiat 2,5 triljonit dollarit ja täna on see hinnanguliselt 4,2 triljonit. […] Valitsused upuvad võlgadesse – ja arenevad riigid seisavad silmitsi taevakõrguste laenuintressidega. 52 riiki on pankrotis või sellele lähedal – ja silmapiiril pole ühtegi tõhusat võlgade leevendamise süsteemi."

Maailma SKT oli Maailmapanga hinnangul 2022. aastal 101 triljonit dollarit.

ÜRO peasekretär arvab, et "maailm kisendab kõrgetasemelise poliitilise tegevuse järele" ja selleks "tegevuseks" on SDGdest "reaalsuse tegemine".

Ta jätkas: "Meil on vaja, et riigid võtaksid endale palju suuremaid (ambitsioonikamaid) kohustusi ja sekkuksid palju suuremal määral 2027. ning 2030. aastaks vaesuse ning ebavõrdsuse vähendamisse. Vaja on selgeid poliitikaid, investeeringute kavasid ja koostööprojekte, mis aitaksid kaasa kõige olulisematele SDG üleminekute progressile."   

18.–19. septembrini toimub ÜRO SDG tippkohtumine ja Guterres nõuab, et seal võetakse vastu "tugev poliitiline ametlik avaldus". Nimetatud deklaratsioonis tuleb rõhutada vajadust, et kodanikuühiskond, ärimaailm ja teised "asuksid kogu oma mõjukusega [SDG] eesmärkide taha" ja muudaksid "[SDGsid sooviva] globaalse liikumise" jõulisemaks.

Koos Guterresega kurtis SDGde täbara seisu üle ka ÜRO majandus- ja sotsiaalnõukogu (Economic and Social Council; ECOSOC) eesistuja Lachezara Stoeva. Stoeva leidis: "Me oleme poolel teel 2030. aastasse ja SDGdeni jõudmine on siiani kauge eesmärk. Me oleme kaotanud seitse aastat [2030. a SDGd seati eesmärgiks 2015. aastal]. Hea uudis on see, et meil on veel seitse aastat minna ja võidud on meie käeulatuses."  

ÜRO peaassamblee eesistuja Csaba Kőrösi sõnul tuleb "maailma säästvasse muundamisse sisse puhuda uus elu" ja "kõik peavad olema julged, edasipüüdlikud ja keskenduma rahumeelsele, jõukale ning säästvale tulevikule". 

"Peame kinni 2030. aasta eesmärkide lubadusest: sellest lubadusest, mille me oleme andnud oma kaheksale miljardile sidusrühmlasele. Muudame maailma teistsuguseks. Päästame maailma ära," kutsus Kőrösi maailma riigijuhte üles.

*Eesti riigikantselei säästva arengu leheküljelt leiab 18 säästmiseks vajalikku tegevust. Lisatud on "kultuur", mida ÜRO ja WEF ei säästmiseks vajalikuna ei maini. 

Toimetas Karol Kallas