Libeeria neiu riigi lipuga Foto: UNMIL Photo/Staton Winter

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni peasekretäri António Guterresi sõnul peavad endised koloniaalimpeeriumid maksma atlandiülese orjakaubanduse "pärandi", mille hulgas on "süsteemne rassism ja valge ülemvõimlus", tõttu mustale rassile hüvitist.

ÜRO tähistab 25. märtsil rahvusvahelist orjanduse ohvrite mälestuspäeva. Vasakäärmuslasest maailmaorganisatsiooni juht üllitas orjapidamise tähtpäeva puhul pöördumise, milles ta väidab: "Mineviku koloniaalvõimud rajasid vägivaldse, valgele ülemvõimlusele rajatud õiguste piiramise süsteemi, mis jätkuvalt kajab vastu tänases maailmas."

ÜRO peasekretäri kabinetiülem Courtenay Rattray (vasakul) osalemas Kariibi mere kogukonna valitsusjuhtide (CARICOM) Haiiti teemalisel kriisikoosolekul Kingstonis, 11.03.2024. Ümmargust Agenda 2030 rinnamärki, mida Rattray kannab, nimetatakse rahvasuus schwabstikaks. Foto: Scanpix 

Avalduses, mille kandis ette Guterresi kabinetiülem Courtenay Rattray väidetakse, et ametlikult 19. sajandi alguses lõpetatud atlandiülene orjakaubandus on süüdi musta rahva harimatuses, kehvas tervises ja vaesuses.

ÜRO juhi sõnul tuleb orjanduse tekitatud kahjude eest hüvitist maksta kõigile musta värvi inimestele:

"Orjastatud aafriklaste järglased ja Aafrika päritolu inimesed võitlevad tänaseni kõikjal maailmas võrdsete õiguste ning vabaduste eest. Täna (25. märtsil) ja igal päeval me mõistame hukka selle kohutava inimsuse vastase kuritöö.

Me kutsume üles looma kahjude hüvitamise õigluse raamistikke, mis aitavad saada jagu põlvkondi kestnud välistamisest ja õiguste piiramisest."  

Pöördumises nenditakse, et kui mustadele orjapidamise eest raha ei maksta, siis nad kunagiste orjade  üleelamistest põhjustatud tänastest probleemidest, nagu kehv tervis, harimatus ja vaesus, üle ei saa.

Avalduses kirjutatakse:

"Paljudes riikides, mida puudutas atlandiülene orjakaubandus, peavad kõik inimesed ja iga ühiskonna osa lööma kaasa tervenemise ning parandamise tegevuses. Alates mineviku kohutavate kuritegude tunnistamisest ja neile andestuse otsimisest kuni lahenduste loomiseni, mis heastaksid ja tõrjuksid välja kõik vihkamise ning õiguste piiramise vormid. Ainult sedasi on võimalik saada terveks põlvkondade ülesest traumast ja teha terveks killustunud ning rassipõhiselt eraldatud ühiskonnad."

2023. aasta septembris üllitas ÜRO uuringu, milles leiti, et endised koloniaalriigid, nagu näiteks Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Portugal, on musta rassi ees jätkuvalt süüdi ja peavad orjadega kaubitsemise eest hüvitist maksma. Kahjutasude hulka saab arvata muuhulgas kõikide võlgade tühistamise. Kuigi seadusandlikult pole ühelgi mustal, Aafrika ja Kariibi mere piirkonna riigil, õigus midagi nõuda, ei tühista selline olukord ometigi koloniaalmaade "kohustusi" musta rassi ees. 

Toimetas Karol Kallas