António Guterres

ÜRO peasekretär António Guterres hoiatas oma kõnes ÜRO peaassambleel, et võimalus Ukraina sõja eskalatsiooniks ja verevalamiseks kasvab.

„Me peame ärkama üles – ja hakkama tööle," sõnas Guterres oma kõnes, pidades eelkõige silmas Ukraina sõda, kuid ka teisi üleilmseid väljakutseid. „Väljavaated rahuks aina vähenevad. Edasise eskaleerumise ja verevalamise tõenäosus kasvab," vahendab The Guardian Guterresi sõnu.

„Ma kardan, et maailm ei kõnni mitte unes laiemasse sõtta. Ma kardan, et ta teeb seda täiesti avatud silmadega," tõdes ÜRO peasekretär. Lisaks Ukraina sõjale on konfliktid ka Iisraelis-Palestiinas, Afganistanis, Myanmaris, Saheli piirkonnas ja Haiitil. 

Guterres juhtis tähelepanu, et tihti vaadatakse poliitikas tulevikku liiga väikse perspektiiviga, puudub strateegiline vaade: „Selline lühivaateline mõtlemine ei ole mitte ainult sügavalt vastutustundetud – see on amoraalne."

Samal ajal kutsus Guterres üles globaalse rahanduse „radikaalsele muutmisele". „Midagi on fundamentaalselt valesti meie majanduses ja rahandussüsteemis," märkis Guterres ja osutas aina kasvavale vaesusele ja näljale, pidevalt suurenevale lõhele rikaste ja vaeste vahel ning arengumaade aina kasvavale võlakoormale. 

Toimetas René Allik