ÜRO MINUSTAH missiooni vastane meeleavaldus Haiitil Port-au-Prince'is peale 18-aastase Port-Salut noormehe vägistamist ÜRO rahuvalvajate poolt 23.09.2011. Foto: Scanpix

Maa läänepoolkera vaeseimas riigis Haiitil paiknenud ÜRO sinikiivrid jätsid maha sadu lapsi, kelle noorimad emad olid laste sündides vaid 11-aastased.

Ühendkuningriigi Birminghami ja Kanada Ontario Queens ülikoolide teadlaste poolt läbi viidud uuringus kirjeldatakse kuidas rahuvalvajad eostasid Haiiti puruvaeseid tütarlapsi ja naisi ära kasutades sadu lapsi ja jätsid missiooni lõppedes emad koos järglastega üksi vaesusesse ning sotsiaalselt põlatud positsiooni. 

ÜRO on tunnistanud, et neil on rahusõdurite seksiaplusega teatud probleeme, kuid konkreetsel juhul on uuringus esile toodud probleemi tegelik ulatus ja kuritegelikkus.

2004.–2017. aastani Haiitil paiknenud rahuvalvajad “kasutasid seksuaalselt ära isegi 11-aastaseid tüdrukuid” ja paljud lastega naised jäeti maha viletsusse, kirjeldatakse ÜRO rahutagajate Haiiti pärandit teadusuuringus.

“Nad andsid sulle mõne mündi ja pistsid lapse sinu sisse,” tsiteeritakse uuringus ühte üksikema.

Uuringu tarbeks intervjueeriti kahte tuhandet viitesada 2017. aastal rahuvalvajate baaside läheduses elanud haiitilast. Intervjuudest selgus, millise jälje on ÜRO rahutagamismissioon, mis kannab prantsuskeelset lühendit MINUSTAH (La Mission des Nations Unies pour la stabilisation en Haïti; ÜRO Haiiti stabiliseerimise missioon), jätnud vaese riigi igapäevaellu. Rahuvalvajatest ja nendega kaasas olnud tsiviilisikutest maha jäänud üksikemade lapsi kutsutakse “petits minustahs” (pisikesed minustahid).

Kui ÜRO rahutagamisoperatsioonide osakonnal paluti rahuvalvajate seksuaalset kuritegevust kommenteerida, vastati, et süüdistustesse suhtutakse äärmiselt tõsiselt ja peasekretär Antonio Guterresi jaoks on võitlus rahuvalvajate poolt toime pandud seksuaalse ärakasutamise ja kuritegevusega väga tähtsal kohal.

“Paraku on MINUSTAH missiooniga aastate jooksul kaasas käinud seksuaalsete kuritarvituste juhtumid, kuid üldiselt on nende arv peale 2013. aastat vähenenud,” väidab ÜRO.

Varasemalt on ÜRO tunnistanud, et 108 Sri Lankalt pärit rahuvalvajat kasutasid aastatel 2004–2007 seksuaalselt ära üheksat Haiiti last ja kuriteo avalikus saamisel saadeti mehed lihtsalt koju, kuid neid ei karistatud.

Rahusõdurite seksuaalkuritegevus on ÜRO-s pigem reegel kui erand. Varem on progressistlikku maailmaorganisatsiooni raputanud näiteks Mosambiigi, Bosnia, Kongo ja Kesk-Aafrika vabariigi ÜRO palgal olevate sõdurite seksuaalkuriteod, millest väga suur osa on toime pandud laste kallal.

Teadlaste poolt küsitletud 2500 inimesest 265 teatasid, et on saanud mõne ÜRO sõduriga lapse. Rahuvalvur-isad olid pärit 13 riigist ja suurem osa Brasiiliast ning Uruguaist.

Teadlaste sõnul näitab üle 10 protsendine ÜRO sõdurite poolt ära kasutatud naiste ja laste hulk kui tõsise probleemiga on tegelikult pistmist. nad osutasid ka ajakirjanduses ilmunud suurele hulgale lugudele, kus Haiitile saadetud ÜRO sõdurid on alaealistelt ostnud seksi kas toidu või väikese rahasumma eest.

Uuringu autorid ei paku välja, kui suur võiks olla tegelik rahuvalvajatest maha jäänud laste arv, kuid erinevate ekspertide ja abiorganisatsioonide töötajate hinnangul on tegemist väga levinud probleemiga ning ÜRO pole selliseid naisi kuidagi aidanud.

2017. aastal andis üks ÜRO Punases ristis töötanud kõrge ametnik Ühendkuningriigi siseministrile üle toimiku, milles oli dokumenteeritud, kuidas eelnenud kümne aasta jooksul on ÜRO rahusõdurid ja töötajad üle maailma vägistanud vähemalt 60 000 naist ja osutati, et ÜRO-s töötab vähemalt 3300 pedofiili.

Toimetas Karol Kallas