Californiast saab viies Ameerika Ühendriikide osariik, milles lubatakse inimestest nende soovi korral peale surma teha orgaaniline väetis.
California seadusandlikus kogus võeti vastu seadus AB 351, mille alusel seadustatakse lahkunu loodusega ühendamise viis, mille alusel lastakse surnukehal esmalt 30 kuni 45 päeva loomulikul viisil kõduneda ja siis moodustatakse sellest orgaaniline väetis ja segatakse mullaga. Peale seda saavad kas omaksed selle inimese säilmetega segatud mulla tagasi või kasutatakse võimalust annetada toitainete rikas muld looduskaitse all olevale maaalale, vahendab ABC7.
California demokraadist kuberner Gavin Newsom allkirjastas seaduse 19. augustil.
Lahenduse pooldajate sõnul on tegemist keskkonnasõbraliku alternatiiviga traditsioonilistele elujärgsetele lahendustele.
Californiast saab viies USA osariik, kus inimestest väetise tegemine on lubatud. Varasemalt on sellekohased seadused vastu võetud Washingtoni, Colorado, Oregoni ja Vermonti osariikides. Kõigis viies on pikka aega võimul olnud demokraadid.
California väetise seaduse esitajate sõnul on tegemist kõige odavama ja keskkonnasõbralikuma lahendusega, kuidas inimesed mulda tagasi saata. Kui inimene maetakse kirstuga, lekib mulda ohtralt kahjulikke kemikaale ja kui ta põletatakse, siis kaasnevad sellega süsihappegaasi heitmed.
Micah Trumani, kes peab Washingtoni osariigis inimestest väetise tegemise äri Return Home, sõnul võtab üks kremeerimine ligikaudu 114 liitrit kütust ja koos sellega lendub atmosfääri 240 kilogrammi CO2te. Truman nimetab oma teenust "terrameerimiseks" (terramation).
Tema sõnul pannakse inimese säilmed 60 päevaks vastavasse anumasse, kus sellest saab muld. Kui see saab tehtud, antakse muld tagasi perekonnale, kes võivad selle laotada enda valitud paika. Reeglid on samad, mis kremeerimise tuha puhul.
Mitmed ühendused, nagu näiteks California Katoliiklaste Ühendus on sellise lahenduse vastu, kuna see ei käitle inimese keha piisava väärikusega.
Trumani kinnitab, et tema pakutava lahenduse populaarsus kasvab ja see annab inimestele võimaluse taaskäivitada elu ringkäik.
Toimetas Karol Kallas