Jackie Speier
Jackie Speier Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Kongressi mõjukas demokraadist liige saatis Joe Bidenile kirja, milles utsitas teda kuulutama valge ülemvõimlus ja vägivaldne ekstremism rahvuslikuks julgeolekuohuks.

Kongressinaine Jackie Speier, kes juhib Relvateenistuse sõjaväepersonali alamkomisjoni, nõuab föderaalagentuuridelt sõjaväeteenistusse värvatavate ja ametnike, kes vajavad ligipääsu riiklikele saladustele, sotsiaalmeediakontode läbivaatamist, et neil ei oleks sidemeid vägivaldsete ekstremistidega.  

Möödunud reedel (29.01.2021) saadetud kirjas kurdab Speier, et ta on kasvava ohu pärast mures ja et USA valitsus ning Kaitseministeerium ei kontrolli piisavalt tõhusalt sõjaväelasi.

"11. veebruaril 2020. aastal Kongressi Sõjaväeteenistuse Sõjaväepersonali Alamkomitee korraldas kuulamise, millist ohtu sõjaväele kujutavad valged ülemvõimlased ja vägivaldsed äärmuslased. Tunnistajad väitsid, et aastakümneid on vägivaldsed valgete ülemvõimlaste rühmitused üritanud kaasata sõjaväelasi, suresti nende väljaõppe tõttu, mis suurendab terrorirünnakute võimalust ja teeb need surmavamaks," kirjutab kongressinaine. 

"Kodumaised terrorirühmitused kasutavad sotsiaalmeediaplatvorme tihti vägivaldsete rünnakute korraldamise eesmärgil liikmete värbamiseks … kuid paraku sõjaväeteenistusse astumisel ei kontrollita inimeste sotsiaalmeediakontosid. Seda ei tehta isegi siis kui kontrollitakse inimeste tausta ligupääsu andmiseks riigisaladustele," kirjutab Speier kirjas Bidenile, mille koopiad ta saatis kaitseminister Lloyd Austinile ja Rahvusliku Julgeolekuagentuuri direktorile Avril Hainesile.

Käesoleva kuu alguses nõudis Biden, et Rahvuslik Luureteenistus (National Intelligence), koostöös FBI ja DHS-iga, annaksid hinnangu kodumaise terrorismi ohule.

Ameerika Ühendriikide uue valitsuse Sisejulgeoleku ministeerium (Department of Homeland Security) andis eelmisel nädalal hoiatuse, et Ameerika Ühendriike ähvardab kodumaiste äärmuslaste, kes pole rahul eelmise presidendi valimiskaotusega ja keda õhutavad tagant 6. jaanuari Kapitooliumi sündmused, vägivald.

Toimetas Karol Kallas