Florida ülemarst Joseph Ladapo ja kuberner Ron DeSantis Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

Florida kuberner Ron DeSantis teatas teisipäeval 13. detsembril, et palub osariigi ülemkohtul käivitada uurimine suure ravimitööstuse ja meditsiininomenklatuuri tegevuse osas Covid-19 kriisi ajal.

DeSantis teatas sotsiaalmedia vahendusel:

Florida võtab meditsiininomenklatuuri vastutusele järgmistel viisidel:

  • Moodustab vandemeeste kogu (grand jury), mis hakkab uurima mRNA süste ja suurt ravimitööstust
  • Uurib südameriketega seotud surmasid, mis on seotud mRNA vaktsiiniga
  • Moodustakse rahvatervisetööstuse järelvalvekomitee, mis hakkab kontrollima meditsiininomenklatuuri tegevust 

Kuberner otsustas hakata rahvatervisetööstuse salasepitsusi uurima peale nõupidamist osariigi ülemarsti Joseph Ladapo ja mitmete arstide ning teadlastega. Üheks põhjuseks tuuakse, et ravimiettevõtted, mis toodavad Covid-19 vastu tehtavaid süste, ei jaga oma andmeid sõltumatute uurijatega ja pole olnud avalikkusega ausad.

"Me saame need andmed kätte, soovivad nad neid jagada või mitte. Floridas on ebaseaduslik inimesi eksitada ja anda valedele tuginevaid soovitusi ning seda eriti juhul, kui kõne all on mõne ravimi tõhusus," selgitas DeSantis ajakirjanikele.

Floridas moodustatakse vandemeeste kogud kas kriminaalse tegevuse või süsteemsete probleemide uurimiseks ja üldjuhul kuulub sinna 18 inimest. Vandemeeste kogul on õigus esitada süüdistusi ja esitada soovitusi.

Hiljuti õnnestus Floridal võita opioidi kriisi põhjustamise kohtuasjas ravimitootjatelt, turustajatelt ja hulgifirmadelt kokku 3,2 miljardit dollarit, mis näitab, et tegemist pole millegi erakordsega.

DeSantise sõnul eeldab ta, et osariigi ülemkohus kiidab vandemeeste kogu moodustamise ettepaneku heaks ja tõenäoliselt hakkab see tegutsema Tampa Bay piirkonnas.

Teadaolevalt on mRNA seerumite tootjad tarnelepingutega kaitstud süstidest põhjustatud tervisekahjude kompenseerimise eest, kuid karistamine väärteabe levitamine eest võib olla võimalus nende vastutusele võtmiseks.  

Toimetas Karol Kallas