Scott Jensen ja Laura Ingraham. Foto: Fox News ekraanitõmmis

"Kui tervishoid läheb dollaritega segamini, muutuvad asjad piinlikuks," leiab Minnesota osariigi arst ja senaator Scott Jensen.

Jensen esines USA vaadatuima uudistekanali Fox News 9. aprilli õhtuses saates Ingraham Angle ([Laura] Ingrahami vaatenurk), mis on Sean Hannity ja Tucker Carlsoni järel Ameerika Ühendriikide kolmas vaadatuim jutusaade.

Minnesota arst avaldas rahulolematust, kuidas Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje keskused (Centers for Disease Control and Prevention; CDC) suunavad koroonaviiruse surmasid lugema. Eriti terava kriitika pälvis CDC suunistes olev lause: "Juhtudel, kui COVID diagnoosi pole lõplikult võimalik kindlaks määrata, kuid seda kahtlustatakse või see on võimalik (olukordade tõlgitsemine annab selleks mõistlikul määral kindluse), siis on vastuvõetav kui surmatunnistusele kirjutatakse põhjuseks "võimalik" või "eeldatav" COVID-19 haigus.

Lisaks osutas Jensen, miks haiglatele meeldib nii teha. Hetkel maksab Medicare (USA riiklik tervisekindlustus) ühe COVID-19 nakatunu hospitaliseerimise eest 13 000 dollarit. Kui nimetatud patsiendi raviks läheb vaja hingamisaparaati, hüppab see summa 39 000 dollari peale, mis on kolm korda rohkem. Ma olen arstina töötanud 35 aastat ja palun ärge tulge mulle rääkima, et sellised asjad meie tegevust ei mõjuta.

Samuti kirjeldas Minnesota arst olukorda, kui haiglasse satub vanem inimene täiesti tavalise gripiga, mida juhtub gripihooajal küllalt tihti, ja ta õnnetul kombel elust lahkub, siis arstid ei kirjuta surmatunnistusele põhjuseks "gripp", vaid kas hingamise seiskumine, mis on eelistatud põhjus, või kopsupõletik.

Surma põhjuse täpne määramine on Jenseni sõnul väga oluline, kuna see mõjutab osariigi tervishoiukavasid, tulevasi põlvkondi ja idee, et arstid võivad suhteliselt vabal valikul numbreid "masseerida", on murettekitav. Hiina viiruse diagnoosi määramine pole niivõrd meditsiinilise fakti kuivõrd arsti otsuse küsimus.

Toimetas Karol Kallas