Ameerika Ühendriikide kongressi vabariiklasest õiguskomisjoni juht Jim Jordan nõuab justiitsminister Merrick Garlandilt vande all tunnistuste andmist. Garlandi õiguskomisjoni ette kutsumise põhjuseks on rahvaesindajate ja nende abide ebaseaduslik jälitamine FBI poolt.
Jordani justiitsministri "vaibale kutsumise" põhjuseks on konkreetsemalt justiitsministeeriumi 2017. aastal alustatud Donald Trumpi ja Venemaa koostöö uurimine, mille keskmes oli Carter Page'i jälitamine. Justiitsministeerium tunnistas hiljem, et Page'i jälitamiseks ei olnud "piisavalt alust", vahendab Newsmax.
Kongressi pädevuse kohta sooritada kohtuga võrreldavaid uurimistoiminguid, kirjutab õigusteemasid selgitav teabekanal Lawfare:
"Kongressil pole otsest põhiseaduslikku õigust sooritada uurimistoiminguid ja anda välja kohtukutseid. Siiski on selline võim praktikas piisavalt juurdunud ja ulatub tagasi juba koloniaalaja osariikide õiguse ning Briti parlamendini. 1927. aastal leidis Ülemkohus kaasuses McGrain v. Daugherty, et "õigus korraldada uurimisi ja nõuda inimestelt tunnistuste andmist on oluline ja kohane seadusandlike toimingute juurde kuuluv lisategevus"."
Garlandil on aega 19. jaanuarini, et anda nõutud kongressi liikmete jälitustegevust puudutavad materjalid Jordani juhitud komisjonile üle.
Seni on justiitsministeerium kõikide konkreetset kaasust puudutavate materjalide üleandmisest keeldunud ja õiguskomisjon oli sunnitud kasutama seaduse jõudu.
2021. aasta jaanuaris ametisse asunud demokraatide valitsus kasutab riigiaparaati ja jõuametkondi "relvana" oma poliitiliste vastaste vastu, mida tõestavad nii president Donald Trumpi erinevad kohtuasjad kui 6. jaanuari "ülestõusu" protsess.
Toimetas Karol Kallas