QAnoni Šamaan Jacob Chansley kaaslaste ja kapitooliumi politseinikega, 6.01.2021. Foto: Scanpix

Tucker Carlson sai enda käsutusse 2021. aasta 6. jaanuaril toimunud Donald Trumpi "riigipöördekatse" videosalvestused ja need näitavad hoopis teist lugu kui demokraadid väidavad. 

Ameerika Ühendriikide ühe poulaarsema telesaatejuhi Tucker Carlsoni meeskond sai veebruaris enda käsutusse 2021. aasta 6. jaanuaril riigi pealinnas Washingtonis toimunud meeleavalduse käigus kongressihoones toimunud sündmuste videosalvestused. Esmaspäeval avalikustas Carlson telekanali Fox News saates "Tucker Carlson Tonight" (Tucker Carslon Täna Õhtul) neist esimese osa. 

Videosalvestised, mida on kokku 44 000 tundi ja mis katavad "riigipöörde" iga ajahetke kõigis kongressihoone osades, andis Carlsonile üle vabariiklasest kongressi spiiker Kevin McCarthy.

Kui demokraadid ja USA peavoolumeedia rääkisid üle kahe aasta 6. jaanuari sündmusest kui "hukkunutega ülestõusust" (deadly insurrection), siis pilt, mis avaneb moonutamata videotest, räägib hoopis midagi muud. Kui demokraadid ja progressistlik meedia on aastaid väitnud, et "ülestõusnud" tapsid kongressihoonet valvanud politseiohvitseri Brian Sicknicku tulekustuti ballooniga, siis videotest näeb, et ta oli väidetaval surmahetkel elu ja tervise juures. 6. jaanuari sündmuste uurimiseks moodustasid kongressi demokraadid uurimiskomitee, mis nägi neid kõiki viedoid, kuid jätkasid sellest hoolimata valetamist. 

Washington DC Arstliku Läbivaatuse Büroo leidis neli kuud hiljem, et Sicnick suri loomulikel põhjustel.

Teises videolõigus näeb sündmuste "maskotti", nõndanimetatud QAnoni šamaani Jacob Chansley'it, kellele kongressihoonet valvavad politseinikud on sisuliselt majajuhiks. Kuigi mõned inimesed, kes kongressihoones ringi liikusid, käitusid ebaviisakalt ja vandaalitsesid, siis enamus inimesi käitusid hoones sees viisakalt. Videost näeb, kuidas "šamaan" möödub vähemalt üheksa Kapitooliumi politseiniku käeulatusest ja mitte keegi ei peatanud teda. Chansley kannab hetkel "ülestõusu" eest ligi nelja aastast karistust. 

Demokraadid on määranud ametisse eriuurija Jack Smithi, kelle ülesandeks on president Trumpi kohtu alla andmine 6. jaanuari "ülestõusu" korraldamise eest.

Toimetas Karol Kallas