USA Montana osariigi koolibussid, 20.08.2021. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Illinoisi osariigi suurlinna Chicago riiklik koolivõrk teatas, et nende koolibussijuhtidest kümnendik pani ameti maha, kuna nad pole nõus kohustusliku vaktsineerimisega. 

Koolipiirkond teatas, et peale bussijuhtide töölt lahkumist pakutakse lastevanematele 1000 dollarit ettemaksuks ja 500 dollarit kuus, et nad ise lapsed kooli sõidutaksid, vahendab uudistekanal NPR.

Kuna bussijuhtide vaktsineerimissunnist põhjustatud lahkumine, millest anti teada reedel 27. augustil, mõni päev enne kooliaasta algust, oli nii massiline, siis otsustas Chicago koolipiirkond seisma panna teatud linnaosades kogu õpilaste koolibussiteenuse.

USA koolipiirkonnad on kohustatud pakkuma laste kooli sõidutamise teenust erivajadustega ja sotsiaalselt haavatamatele lastele.

Chicago riiklikus koolipiirkonnas on erivajadustega ja teisi lapsi, kes vajavad koolibussiteenust, kokku ligikaudu 15 000. 

Chicago riikliku koolipiirkonna ametnikud vabandasid ja teatasid, et bussiteenusest jääb ilma 2100 last. Nad väitsid, et on sunnitud seda tegema, sest möödunud reedel lahkus töölt korraga 70 bussijuhti. Piirkonna ametnike sõnul oli lahkumise põhjuseks bussijuhtide soovimatus lasta ennast vaktsineerida. 

Chicago demokraadist linnapea Lori Lightfoot kiitis koolipiirkonna otsuse heaks: "Lapsevanemana ma ei taha, et keegi, kes on vaktsineerimata, oleks ühes bussis koos lastega, eriti väikeste lastega ning eriti kõige haavatavamate lastega."

Lightfooti sõnul on ta pöördunud sõidujagamisteenuste Uber ja Lyft poole küsimusega, kas need saaksid koolipiirkonda nende mures abistada. Takistuseks võib saada asjaolu, et mõlemad sõiduteenused ei nõua autojuhtidelt vaktsineerimist. 

Ameerika Ühendriikides valitseb koolibussijuhtide põud üle riigi.

Toimetas Karol Kallas