Nick Sandmann. Foto: kuvatõmmis videost

Möödunud jaanuaris osales Covingtoni Katoliku Keskkooli õpilane Nick Sandmann koos kaasõpilastega Washingtonis toimunud elu marsil. Seal asus teda provotseerima indiaanlasest protestija ning MAGA-mütsi kandnud noormees tembeldati massimeedia poolt kohmetu naeratusega seismise pärast äärmuslaseks. Nüüd teatas CNNi ja Washington Posti käest laimuhüvitise saanud noormees vabariiklaste konvendil, et ameeriklastel tuleks hääletada presidendi poolt, kes suudab kallutatud meediale vastu seista.

Sandmann ütles kõnes, et kandis MAGA-mütsi, kuna president Donald Trump on tema sõnul üks kõige elupooldavamaid presidente riigi ajaloos.

"Kuidas oleksin võinud arvata, et lihtsalt selle punase mütsi kandmine paneb vasakpoolsed mind vihkama ning teeb minust suurte telekanalite sihtmärgi?" küsis noormees.

Sandmanni sõnul leidis ta end kurikuulsal jaanuaripäeval silmitsi seisvat professionaalsete protestijatega, kes soovisid temast teha näidise sellest, kuidas Trump on halb.

"Meedia jättis minust irvitava agressori mulje. Videost on aga tegelikult näha, et seisin käed selja taga, kohmetu naeratus näol, mõttes vaid kaks asja – esiteks mitte teha midagi, mis minu näo ees trummi taguvat meest veel rohkem närvi ajaks, ning teiseks järgida oma perekonna ja sõprade nõu – ära kunagi häbista oma pere, kooli või kogukonda," rääkis Sandmann.

Noormehe sõnul muutus tema elu tol päeval täielikult. Massimeedia "sõjamasin" asus rünnakule, uurimata, mis võisid olla trummi tagunud indiaani mehe motiivid, ja küsimata Sandmanni kommentaari.

"Ja teate, miks? Sest tõde pole neile oluline. Oma anti-kristliku, anti-konservatiivse, anti-Trumpi narratiivi edendamine oli ainus, mis neile oluline oli. Ja kui sellega kaasnes noore mehe elu rikkumine – mis seal ikka," tõdes Sandmann.

Noormehe sõnul tabab säärane "tühistamine" inimesi üle kogu USA, kes keelduvad vasakpoolsetele järgi andmast. "Paljusid vallandatakse, alandatakse ja isegi ähvardatakse. Tihti on massimeedia selles kaasosaline."

Sandmanni sõnul keeldus ta end "tühistada" laskmast ja saavutas ka isikliku võidu – viidates sellele, et meediaväljaanded oli sunnitud talle laimu eest kompensatsiooni maksma.

"Ootan päeva, kus meedia naaseb oma ülesande juurde pakkuda vastutustundlikku ja tasakaalustatud uudiskajastust. Tean, et ka president Trump ootab seda. Tean ka seda, et nõustute minuga, et just president Trump on saanud kõigist enam ebaausat meediakajastust," sõnas Sandmann.

Noormehe sõnul peab riik novembrikuistel valimistel toetama presidenti, kes juhib meedia käitumisele tähelepanu ja ei luba neil narratiivi luua. "Kõik koos peame kaitsma oma sõnavabadust. See on väärt võitlust," teatas Sandmann.

Noormees lõpetas kõne sõnumiga "teeme Ameerika uuesti vägevaks" ning pani taaskord pähe MAGA-mütsi.

Toimetas Jaanus Vogelberg