Tomahawk raketi lask hävitajalt USS Preble Foto: Scanpix

Äsja oma 2024. aasta eelarve kinnitanud USA merevägi andis teada, et plaanib suurendada olulisel määral oma peamist rakettrelvastuse arsenali. 

Ühendriikide mereväe hankekavad näevad ette nii maismaasihtmärkide ründamiseks mõeldud Tomahawk klassi tiibrakettide kui ka pealveelaevade vastases võitluses kasutatava kaugmaa laevatõrjerakettide LRASM (Long-Range Anti-Ship Missile) tootmise hüppelist suurendamist, vahendab navalnews.com

Viitseadmiral Stephen Tedfordi sõnul on mereväe LRASM klassi laevatõrje vastaste rakettide tootmise hüppeline kasv võimalik tänu ressursside kombineerimisele õhujõududega, mis kasutavad põhimõtteliselt sama turbiini, korpuse ja sensoritega JASSM tüüpi rakette. 

Mereväe ametnike sõnul on USA mereväel ja õhujõududel plaanis suurendada LRASM/JASSM tüüpi rakettide tootmist kahekordselt, viies iga-aastase tootmise taseme 500-lt raketilt üle 1000-e raketini. 

Veelgi dramaatilisemalt näeb USA aga vajadust suurendada kaugele sisemaale ründevõimekust pakkuva Tomahawks klassi tiibraketi (märkus – nimetatud raketti on võimalik varustada ka tuumalõhkepeaga) tootmist. Raketi peatöövõtja Lockheed Martini esindaja Dominic DeScisciolo sõnul kavatseb Pentagon Tomahawk tüüpi rakettide tootmise lähiaastatel kuuekordistada. 

Toimetas Adrian Bachmann