USA Oregoni osariigi demokraadist kuberner Kate Brown. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Oregoni osariigi demokraadist kuberner Kate Brown allkirjastas juulis seaduse, millega lubatakse keskkooliõpilastel lõpetada kool ilma, et nad oskaksid lugeda, kirjutada ja arvutada.

Oregonlasi pahandab peale seaduse absurdsuse veel asjaolu, et esmalt Brown varjas sellise seaduse kinnitamist ja kui see augustis välja tuli, siis saadab tema poolt seadust jätkuvalt vaikus, vahendab The Blaze

Nõndanimetatud "kopraosariigi" demokraatide ülevmõimu all olev seaduseandja võttis seaduse, mis kannab nimetust SB 744, vastu juuni keskel. Seadusega kaotati nõudmised, et õpilased peavad kooli lõpetamiseks näitama, et nad suudavad vähemalt minimaalsel keskkooliõpilastele ette nähtud tasemel lugeda, kirjutada ja arvutada. 

Oregon on USA osariikideseas eriline selle poolest, et seal ei nõuta ka tavajuhul standardeksamite tegemist, kuna need võivad olla vähemuste kogukondade suhtes diskrimineerivad. Õpilastel oli mitu võimalust näidata, mida nad mõnes aines oskavad: valida võis mitme erineva testi vahel, või viia läbi viia mõne projekti, mida hindas nende oma õpetaja.

Seaduse toetajate sõnul tuleb vastne lõpetamise mõõdikute muutmise seadus kasuks vähemuste hulka kuuluvatele õpilastele. Nad leiavad, et tuleb suurendada õpitoe- ja võimaluste toetuseid. Paraku ei ole seaduseandja tänaseni võtnud vastu ühtegi seadust, mis viidatud võimalusi laiendaks.

Tegelikult on olukord isegi vastupidine. Kui varem toetati osariigi poolt töötubade programme, mis aitasid õpilastel sooritada niigi leebeid lõpueksameid, siis uue seadusega, mis kaotas kooli lõpetamiseks seatud nõuded, lõpetati ka need. 

Toimetas Karol Kallas