New Yorki politseinik seismas põleva politseiauto ees 29.05.2020. Foto: Fox News'i ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide demokraatide juhitud suurlinnade, mis on sattunud rassimässude ja -märatsemiste keskmesse, politseijõude on tabanud "ootamatu haigestumistelaine," kirjutab Karol Kallas. 

Üle maailma levinud blõmmide (mustad elud loevad/BLM lühendi eestindus) üheks rassimässe kandvaks teesiks on väide, et politsei, kaasa arvatud selle mustad ja teised mitte-valged korrakaitsjad, on põhimõtteliselt valged, rassistid, valged ülemvõimlased ja kõige parem oleks kui kõik politseijõud üldse laiali saadetaks, ning nende ülalpidamiseks kuluv raha mustadele antaks. Kui politseid laiali ei saadeta, siis vähemalt pool raha võiks neilt ikka ära võtta ja mustadele anda.

Normaalse inimese jaoks täiesti arusaamatult on Ühendriikide vasakpoliitikud sellise enesehävitusliku nõudmisega kaasa läinud. Minneapolise, mis on linn, kust blõmmide rassimässud alguse said, demokraatide valduses olev linnavolikogu on blõmmidele lubanud "politseivaba tulevikku." Oluliselt on lubanud politsei rahastamist vähendada teine rassimässude käes raskelt kannatanud demokraatide juhitud linn Los Angeles. Blõmmidele vastu tulles on politsei rahastamise kallale lubanud minna ka New Yorki demokraadist linnapea Bill de Blasio.

Poliitikute reeturlikkus ei puuduta ainult politseiametite rahastamist. See on jõudnud oma tööd ausalt tegevate politseinikeni. Buffalos astus tagasi terve linnapea ja politseijuhtide käsku täitnud märulipolitsei üksus, kui kaks nende ametikaaslast ebaõiglaselt vallandati

Atlantas juhtus 12. juunil, et valge politseinik oli sunnitud enesekaitseks maha laskma vägivaldse musta kurjategija. Politseinik vallandati ja kohalik mustanahaline demokraadist piirkonnaprokurör – USA-s on prokurörid poliitilised ametid – esitas musta vägivaldset kurjategijat tulistanud valgele politseinikule mõrvasüüdistuse. See oli paljude tema kolleegide jaoks niivõrd ebaõiglane, et Atlanta politseinikke "tabas" massiline haigestumistelaine. Poliitikute ja nende poolt ametisse määratud poliitiliselt korrektse "õige" maailmavaatega politseijuhtide reeturlikkus on harja punaseks ajanud korrakaitsjatel üle USA. Florida osariigi Hallandale Beachi politseijaoskonna kõik märulipolitseinikud lahkusid töölt kui nende latiinost juht Sonia Quinones põlvitas ühe õnnetul kombel surma saanud mustanahalise kurjategija ja narkomaani mälestuseks ning väidetava politseivägivalla vastu.

Selline kas vähem või rohkem avalik "vastupanuliikumine" on võtmas maad üle Ameerika Ühendriikide ja eriti demokraatide juhitud suurlinnades, kus politseinike materdamine on poliitikute poolt eriti agressiivselt ette võetud. Üheks viimaseks selliseks on New Yorki politseinike plaan jääda Ameerika Ühendriikide tähtsamail rahvuspühal, Iseseisvuspäeval 4. juulil kõik korraga haigeks, et inimesed näeksid, milline see "politseist sõltumatu" tulevik täpselt välja näeb.

New Yorki osariigi demokraadist kuberner Andrew Cuomo on blõmmidele alla andes välja kuulutanud, et kõik osariigi politseijõud, milles töötab rohkem kui 500 politseinikku peavad ette võtma tõsised reformid, muidu kaotavad nad oma rahastuse. Sarnastest nõudmistest ja üha süvenevast politseiametnike vaenulikust õhkkonnast tingituna on New Yorki politseinike seas hakanud levima lendlehtede ja tekstisõnumitena üleskutse: "New Yorki politseijaoskonna (NYPD) politseinikud 4. juulil streigivad, et New York saaks olla iseseisev ilma politseiniketa."

"Politseinkud, kes väidavad, et me ei saa Taylori seaduse pärast streikida (seadus keelab avalikel teenistujatel karistuse ähvardusel streikimise), võiksid aru saada, et selle linna elanikud ei austa meid. Miks peaksime meie neid austama."

Sotsiaalvõrgustikes levib silt #blueflu – mis osutab, et politseinikud võiksid haigeks jääda  – ja üleskutsed stiilis: "Politseinikud nagu sina ja mina oleme vandunud kaitsta inimesi sõltumata nende rassist, klassikuuluvusest või soost. Täna on meist tehtud kurjategijad ja me peame olema ühtsed." 

Seejärel soovitatakse politseinikel teatada oma jaoskondadele, et nad on haiged ja tahavad jääda koju. Kui nende ülemused neile selleks luba ei anna, siis soovitatakse politseinikel helistada NYPD üldisele terviseprobleemidest teatamise numbrile (sick desk). Kui ka sealt neile koju jäämiseks luba ei anta, võiksid politseinikud minna tööle, ennast vahetusse registreerida, kuid seejärel peaksid kohe tellima kiirabi, mis neid haiglasse või koju viiks. 

New Yorki politseinike ametiühingu juht Patric Lynchi sõnul on "blue flu" (sinine gripp, politseinkel on sinine munder) olnud naljanumbriks põlvkondade kaupa, kuid täna on asi naljast väga kaugel ning politseinikud on murdumise lävel.

"Viimaste nädalate jooksul on meid tänavatel rünnatud, meid on meedias demoniseeritud ja alandatud peaaegu kõigi selle linna poliitikute poolt," rääkis Lynch. "Täna me seisame silmitsi ohuga, et meid võidakse igal hetkel vangi panna lihtsalt selle eest, et me teeme oma tööd."

NYPD teatas ametlikus pöördumises, et "politseinkud on siin täna, homme ja 4. juulil ning kaitsevad kõiki newyorklasi. Midagi muud arvata on vale."

Esmaspäeval, 15. juunil otsustas NYPD ülemkomissar päeva pealt saata laiali erariideid kandva kriminaaluurijate üksuse ja suunas nad vormis patrullteenistusse. Otsus puudutas 600 politseiametnikku.

Ülemkomissari algatus on viie päevaga juba "vilja kandnud." Esmaspäevast alates on New Yorkis toimunud 28 tulistamisintsidenti, mille käigus on pihta saanud 38 inimest, mitmed neist surmavalt. 2019. aasta samal nädalal toimus New Yorkis 12 tulistamist.

New Yorki maikuu kuritegevuse statistika näitab, et mõrvade arv kasvas võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 79 protsenti, tulistamisi oli 64 protsenti ja sissemurdmisi oli 34 protsenti rohkem.

Koos #blueflu sildiga on sotsiaalmeedias levimas ka liikumine #bluelivesmatter – politseinike elud on tähtsad, millest avanev pilt on hoopis teistsugune kui võib jääda peavoolu ajakirjandusest.

Ühekorraga nii kummaline kui ka oluline on tõsisasi, et blõmmide poolt pühakuks kuulutatud mustanahalise kurjategija arreteerimist ja õnnetut surma kujutavat politseinike kehakaamerate täielikku videot pole mustanahalise Minnesota demokraadist peaprokuröri poolt tänaseni avalikustatud. Mida avalikkusele on näidatud, on ainult väike osa sellest.

Kui minna riiki kui sellist käsitlevate alusteooriate juurde, siis üks peamiseid põhjendusi, miks riiki on vaja, on vägivalla monopol. Et iga korteriühistu või elurajoon ei peaks ennast ise kurjategijate ja kaose eest kaitsma, vaid et olemas on mingid ühised reeglid, mida vajadusel vägivallaga jõustatakse. Blõmmid on radikaalne marksistlik revolutsiooniliikumine, mille eesmärgiks on kogu Lääne ühiskonna pea-peale keeramine. Millise eesmägi saavutamiseks on korrakaitsejõud oluline takistus ja millest johtub blõmmide korra ning selle kaitsmise vastane viha.