Sotsiaalse õigluse sõdalane Martin Cugino Buffalo märulipolitseinikega tüli norimas. Foto: YouTUbe'i ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide New Yorki osariigi Buffalo linna märulipolitsei üksus, kõik 57 politseinikku, astusid kahe ametikaaslase ebaõiglase töölt kõrvaldamise tõttu üksusest tagasi. Nn "reapolitsenikena" jäid nad küll edasi tööle.

Neljapäeval, 4. juunil, hakkas ilmavõrgus levima videoülesvõte, kuidas märulipolitseinikud hoiatavad vanemapoolset valget meest, et see ühelt linnaväljakult ära läheks. Kui inimene politseinike korduvate nõudmiste peale neid kuulda ei võta ja marsib sirgelt nende keskele ning üritab kätega vehkides politseinikele, ise neile väga lähedale trügides, midagi seletada, siis üks politseinik tõukab teda endast eemale. Leebemat laadi tõukamine osutus nii õnnetuks, et inimene komistas ja kukkus sirgelt selili maha, sai peatrauma ja politseinike koheselt kutsutud kiirabi viis ta haiglasse.

Tõugatu oli 75-aastane, Buffalo sotsiaalse õigluse aktivismi rindel tuntust kogunud Martin Gugino, vahendab BBC.

Videost on näha, kuidas kokkupõrge märulivarustuses politseinikega ongi Gugino eesmärgiks. Nii nagu Tallinnas aset leidnud juhtumi puhul, kus vasakaktivistist Tallinna Ülikooli õppejõud ründas Vabaduse väljakul oma lapsega rahumeelseid meeleavaldajaid ja karjus neid fašistideks ning lapse ema seda kõike eemalt filmis või kuidas üks Eesti "seltskonnadaam" avalikkusele valetas, kuidas EKRE-lased teda kividega loopisid, on vasakpoolsete sotsiaalse õigluse sõdalaste seas agressiivne ohvri rolli otsimine üpris levinud.

Vägivaldne vasakäärmuslaste terrorirühmitus Antifagi väidab, et nende "vägivald on ainult enesekaitse" ja seda on "fašistidega" võitlemiseks vaja kasutada. Hiljuti avalikustatud Project Veritase Antifa paljastustest on kuulda instruktoreid antifalasi õpetamas, kuidas enda sooritatud vägivalda enesekaitsena välja näidata.

Buffalo politseinike ametiühingu esimees John Evans kirjeldas ajakirjanikele sündmusi järgnevalt: "Vallandatud politseinikud järgisid sõna-sõnalt Buffalo politsei asekomissari Joseph Gramaglia käsku linnaväljak inimestest tühi hoida."

"Gramaglia käsus ei täpsustatud, et linnaväljak tuleb puhas hoida alla 50-aastastest, või 15 kuni 40 aastastest meestest. Need politseinikud tegid ainult oma tööd. Ma ei tea, kui suures ulatuses füüsiline kontakt aset leidis. Minu hinnangul ta (Gugino) komistas ja kukkus selili maha," jätkas ametiühingujuht.

Gugino komistamise peale süüdistas politseinikke vägivallatsemises ka New Yorki osariigi kuberner Andrew Cuomo: "Selle video vaatamine riivab elementaarset õiglusetunnet."

Cuomo nõudis möödunud reedel kahe, uurimise ajaks palgata puhkusele saadetud, politseiniku kohest vallandamist ja nende võimalikku kriminaalkuriteo uurimist.

Märulipolitseinikud jõustasid kirjeldatud õnnetul hetkel Bufallo linnavalitsuse poolt märatsemiste ja rüüstamiste ärahoidmiseks kehtestatud liikumispiiranguid.

Märulipolitsei üksusest tagasi astunud politseinikud on siiski jätkuvalt Buffalo politseijõudude palgal.

Toimetas Karol Kallas