Los Angelesi linnapea Eric Garcetti mustad elud on tähtsad meeleavaldajate keskel 02.06.2020. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide progressiivsed demokraadid on jõudnud arusaamiseni, et peale massilist rassimäratsemist, vägivalda ja röövimisi, on vaja politseijõud kas päris laiali saata või neilt suur osa rahast ära võtta.

Ühendriikide progressistlike demokraatide ja nende toetajate seas on viimastel päevadel üha kõvemini kõlanud sõjahüüd "võtke politseilt raha ära" (defund the police). Aktivistide sõnul tähendab "nõudmine politseilt raha ära võtta üleskutset panustada rohkem raha turvalisusesse, julgeolekusse ja rassiõiglusesse."

Kõige äkilisema vormi on selline üleskutse võtnud Ameerika Ühendriikide Minnesota osariigi suurimas, demokraatide võimu all olevas linnas Minneapolises, kus kohast käesolevad üle Ühendriikide levinud rassimäratsemised alguse said. Volikogu juht teatas, et linna politsei saadetakse laiali ja asendatakse "ühiskonda muutva avaliku turvalisuse uue mudeliga."

Teine selline linn, mis soovib rassirahutuste, märatsemise ja röövimiste eest politseid karistada, on California osariigi suurim linn Los Angeles. 

Demokraadist linnapea Eric Garcetti teatas möödunud kolmapäeval, et "käes on tähtis ajahetk" ja linna jaoks "murdepunkt" ning Los Angelese politseijaoskonnalt võetakse ära 100 kuni 150 miljonit dollarit. Garcetti sõnul teeb ta kõik selleks, et "see moment raisku ei läheks."

Linna, kus vabariiklasest linnapea oli viimati ametis kakskümmend aastat tagasi (2001. a), juht rääkis pressikonverentsil, kuidas ta annab rassilise õigluse kehtestamiseks endast kõik. "On aeg asuda sõnadelt tegudele ja teha meie linnas lõpp rassismile."

Garcetti sõnul peab tema juhitud linn tegema rohkem kui linna eelnevate politseireformide ajal. "Eelarvamused ei tohi kunagi olla osa politsei tegevusest … Inimeste elude päästmine nõuab samuti vaprust."

"Me ei suurenda politsei eelarvet," teatas linnapea. Nelja miljoni elanikuga – koos eeslinnadega 12 miljoni – Los Angelese'i politsei käesoleva aasta eelarve on aastas 1,8 miljardit dollarit.

Garcetti jätkas teatega, et ta kavatseb suurendada linna "investeeringuid mustadesse ja värvilistesse kogukondadesse."

Värvilistesse kogukondadesse investeeritakse eelolevatel aastatel kokku 250 miljonit dollarit. See raha on kavas "investeerida töökohtade loomisse, haridusse ja [kogukondade vaimsesse] tervenemisse." Los Angelese politseikomisjoni esinaine Eileen Decker teatas seejärel, et nende värviliste investeeringute jaoks võetakse 100 kuni 150 miljonit dollarit linna politsei käesoleva aasta eelarvest. 

Samal päeval (kolmapäeval) teatas Los Angelese'i volikogu demokraadist esinaine Nury Martinez, et volikogus on algatatud linna politsei eelarve vähendamise eelnõu. "Täna me algatasime eelnõu, millega soovime vähendada Los Angelese politseijõudude (LAPD) rahastamist. Seoses George Floydi mõrva ja Mustad elud on tähtsad (Black Lives Matter) üleskutsetega peame me oma prioriteedid ümber sättima ning kõik toetama rassismi kaotamist. Me ei saa ainult muutustest rääkida, meie ise peame olema muutus," säutsus Martinez 3. juunil.

Meeri sõnul koostatakse täpsem raha jagamise kava hiljem ja see raha anatakse värvilistele kogukondadele "nüüd, mitte tulevaste aastate jooksul."

Garcetti teatas samuti, et linna kuritegelike jõukude andmebaasi koostamisele kuulutatakse moratoorium, ehk politsei poolt kinni püütud kurjategijatest jõuguliikmeid sinna enam ei lisata. Linnapea nõudis, et politseinikud, kes seda siiski edaspidi teevad, saaksid karistada.

"Me peame liikuma (kriminaal)hooldaja põhise lahenduse poole," rääkis meer. "Me peame meie politseinike ja meie noorsoo vahel välja arendama pikaajalised suhted."

Linnapea seiskoht on selges vastuolus Los Angelesi politsei juhi Michel Moore'i arvamusega, kes võrdleb märatsejaid ja röövijaid nende politseinikega, kelle tõttu mustanahaline mees surma sai.

Garcetti teatas samuti, et linnas asutatakse uus tsiviil- ja inimõiguste komisjon, mille esimene istung toimub juba tuleval nädalal ning komisjoni aparaat saavutab täistöövalmiduse 1. juuliks. Komisjoni alluvuses hakkab tööle rassilise võrdsuse osakond, mille ülesandeks on "vaadata kõike, mida linnavalitsuse poolt tehakse, läbi õigluse prisma."

"Me ei jõua tõotatud maale ühe päevaga, kuid see on [teekonna] algus," osutas Garcetti linna helegemale tulevikule.

Los Angelesi jõudsid märatsemine, põletamine ja röövimine maikuu viimasel nädalavahetusel, kuid linnapea otsustas tänavatele tuua rahvuskaardi, kelle abiga suudeti linnas kord taastada.

Maikuu viimastel päevadel läbi viidud YouGov küsitlusest selgus, et politseilt "halbade politseinike" käitumise tõttu raha ära võtmist pooldab ainult 16 protsenti demokraatidest ja 15 protsenti vabariiklastest.

Los Angelesi politseinike ametiühing on võtnud linnavalitsuse raha ära võtmise otsuse suhtes karmilt sõna: "Need mehed ja naised (politseinikud) kaitsesid märatsemise ajal seaduskuulekaid kodanikke. Nüüd teie (linnavalitsus) tahate neilt ja nende peredelt raha ära võtta. Me lubame, et võitleme sellega," kuulutas ühele volikogu liikmele poltseinike esindja.

Toimetas Karol Kallas