Nancy Pelosi jäätised. Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

Neli progressistide organisatsiooni saatsid USA demokraatliku partei juhtkonnale avaliku kirja, milles süüdistavad kongressi senise spiikri Nancy Pelosi kuulsat etteastet kalleid jäätiseid täis topitud 24 000 dollarit maksvate külmikutega selles, et demokraatide enamus kongressis jäi märgatavalt väiksemaks.

Kolmapäeval saadetud kirjas seisab: "Majandus oli nende valimiste ajal valjate põhimureks. Kui demokraatide juhid teevad rumalaid vigu (unforced errors), nagu näiteks näitavad üle riigi levivas telekanalis oma kahte külmikut, mis on täis jäätist, või semutsevad Wall Streeti juhtide ja suurkorporatsioonide lobistidega ning teevad seda ajal kui Trump kutsub meid sooparteiks, siis pole vaja imestada, et me kaotame," vahendab NYPost.

Kirjas mõeldakse Pelosi aprillis, pandeemia kõrghetkel, James Cordenile antud intervjuud, milles kongressi spiiker rääkis, kuidas talle meeldib süüa kallist jäätist.

Kirja taga on progressistlikud organisatsioonid New Deal Strategies, Justice Democrats, Sunrise Movement ja Data for Progress, ning selles hoiatatakse lisaks, et kui demokraadid ennast kokku ei võta, jäädakse järgmistel, 2022. aasta, kongressi vahevalimistel enamusest ilma.

Demokraatlikus parteis on hetkel käärimas suurem sisetüli, kuna ei suudeta otsustada, kas progressistlik tegevuskava, mida sunnivad parteile peale vasakäärmuslased, nagu Alexandria Ocasio-Cortez, on parteile kasulik või kahjulik.

Skandaal on Pelosi, USA võimuhierarhias kolmanda positsiooni ehk kongressi spiikri jaoks kurjakuulutav, kuna arutatakse tõsiselt võimalust tema asendamiseks kongressi demokraatide fraktsiooni juhi Hakeem Jeffriesiga.

NYPosti naljahambad on arengutele demokraatide ridades pannud nimeks "Dessert Storm" (magustoidutorm), mis viitab Iraagi ründamisele USA poolt esimeses Lahesõjas, milles ühele suurele sõjalisele operatsioonile pandi nimeks "Desert Storm" (Kõrbetorm).

Hetkel on demokraadid kindlalt kaotanud 435-kohalises Kongressis 13 kohta (219 vs 232 ja Vabariiklased juurde võitnud 6 kohta (203 vs 197). Ülejäänud kohtade jaotust alles selgitatakse.

Toimetas Karol Kallas