USA Arleigh Burke klassi hävitaja

Artktika regiooni majanduslikke ja militaarseid arenguid jälgiv Norra väljaanne Barrents Observer andis teada, et esimest korda pärast Külma sõja lõppu on NATO sõjalaevad teostamas Barentsi merel sõjalisi manöövreid Vene majandusvööndis.

Manöövrid teeb märkimisväärseks asjaolu, et esimest korda pärast Külma sõja pingete langust leiavad need aset Vene Föderatsiooni majandusvööndis väljaspool Vene-NATO ühisõppuste formaati.

Norra fregatt KNM Thor Heyerhadl seilas Vene majandustsooni, et võtta osa manöövritest koos USA Arleigh Burke’i klassi hävitaja USS Rossi ning Briti mereväe fregati HMS Sutherlandiga. Suurte sõjalaevadega liitusid lisaks Taani patrullalused.

Norra relvajõudude kõneisiku kolonelleitnant Ivar Moeni sõnul ei ole Norra sõjalaevad Vene territoriaalvetele varem nii lähedale seilanud, jäädes enamasti Varangeri fjordist lääne poole Norra territoriaalvetesse ning majandusvööndisse.

Kuigi manöövrid leidsid aset rahvusvahelistes vetes enam kui 12 meremiili kaugusel Vene rannikust, on tegemist piirkonnaga, mis omab erakordset tundlikkust Venemaa julgeoleku seisukohalt. Manöövrid teostati Vene Föderatsiooni kõige tundlikumate strateegiliste objektide vahetus läheduses, piirkonnas kus paiknevad Vene Põhjalaevastiku tuumaallveelaevade baasid ning 5 tuumarelvahoidlat.

Maikuus aset leidnud USA ja Briti sõjalaevade seilamine Vene Põhjalaevastiku sadamate juurde leidis aset ilma Norra mereväe osaluseta. Norra kaitseminister Frank Bakke-Jensen kommenteeris toona loobumist avaldusega, mille kohaselt “Me oleme valmis võtma sarnastest manöövritest osa juhul kui need leiavad aset Norra ranniku lähedal”.

Norra valitsuse kursimuutus on vastuolus riigi ühendatud väejuhatuse ülema Rune Jakobseni avaldustega, kes on avaldanud vastuseisu Norra osalemisele Venemaad ähvardavates militaaroperatsioonides. “Norral ei ole soovi Venemaad provotseerida,” lausus Jakobsen juulis antud intervjuus. “Meie huvides on sõjaliste pingete eskaleerimisest hoidumine. USA alustega üheskoos manöövrite sooritamine Vene allveelaevabaaside lävepakul viib kindlasti pingete kasvule”.

Vene mereväe alused on pärast 2017. aastat teostanud mitmel korral õppusi Norra majandustsoonis. Vene alused on seilanud Barentsi merel Finnmarkist põhjas kui ka Norra merel Andoya õhuväebaasi läheduses, kus paiknevad Norra Orion tüüpi mereväeluure lennukid, mille peamine missioon on Vene allveelaevade seire.