Covidi piirangute ajal avastasid jõukamad ameeriklased, et maal on parem elada. 2022. aasta andmed näitavad, et maale kolimise tahe pole ameeriklastel kuhugi kadunud.
Kui ühelt poolt toob elanikkonna kasv kohalikele omavalitsustele kaasa rohkem maksuraha, siis teiselt poolt seab see ennenägematu koorma taristule, koolivõrgule ja kergitab eluasemete hindu, vahendab Bloomberg.
Kümnes Ameerika Ühendriikide maakonnas, kuhu on kolinud kõige enam inimesi, on eluasemete hinnad viimase kolme aastaga tõusnud 40 protsenti. Koolid on ülekoormatud ja elanikkonna kasv mõjutab isegi põllumaa hinda. Kõik kohalikud pole arengutega sugugi rahul.
Üle kolme aastakümne hakkas maapiirkondade elanikkond taas suurenema 2021. ja kasv jätkus ka 2022. aastal. Samas jaotub see kasv üle riigi ebaühtlaselt: kümnes menukamas sihtmaakonnas kasvas elanikkond keskmiselt viis protsenti ja kogu riigi maapiirkondades keskmiselt 0,4 protsenti.
Kui kalifornialased otsivad osariike, kus on lihtsalt odavam elada, siis pensioniealised ja loodusesõbrad on avastanud enda jaoks Montana osariigi. Kesk-Läänest kolitakse lõunaosariikidesse (Sunbelt). Majade hinnad osutavad, et maapiirkondadesse kolimine jätkub käesoleval aastalgi.
Linnaelanike maale kolimisega kaasnevad ka teatud poliitilised arengud, sest suurlinnade elanikud, kes põgenevad demokraatide juhitud suurlinnadest, jätkavad üldjuhul vabariiklasi valivates maaomavalitsustes ja väikelinnades demokraatide valimist.
Samuti mõjutab maale kolimine kõige enam suurlinnadele ja linnastutele suhteliselt lähedal asuvaid piirkondi.
Toimetas Karol Kallas