Hiljuti avaldas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Jaak Madison  sotsiaalmeedias arvamust, et Keskerakond on taganenud presidendi otsevalimiste toetamisest ning tal on häbi Keskerakonna reeturlikkuse pärast. Oma nägemust tutvustavad Objektiivile Jaak Madison ja Jaanus Karilaid. 

Jaak Madisoni hinnangul ei saa kuidagi teisiti kui reeturlikkusena mõista seda otsust, et Keskerakonna saadikud võtavad tagasi eelnõu, mille EKRE koos Keskerakonnaga opositsioonis olles esitas.

"Millistel põhjustel nad seda tegid, on siiamaani selgusetuks jäänud, kuna kõik põhjendused nii Keskerakonna fraktsiooni juhi Kersti Sarapuu suust kui ka Jaanus Karilaiu poolt on väga hämaraks jäänud," selgitab Madison, kelle sõnul jutt, et Keskerakond üritab teemat viia koalitsiooni nõukogusse toetuse välja selgitamiseks teda ei veena.

"Tegelikult võiks ausalt öelda, et neil pole valitsuses sellele eelnõule toetust ja nad ei suuda peaministriparteina valitsuses oma ideed kaitsta, aga praegune hämamine ei tee kellelegi kasu," kritiseerib Madison Keskerakonna lüket presidendi otsevalimiste eelnõud mitte toetada.

Keskerakonna fraktsiooni liikme Jaanus Karilaiu arvates tuleks aga presidendi otsevalimiste küsimuses saavutada laiem konsensus.

Karilaiu hinnangul on praeguseks kaks teed: "Kas me saavutame poliitilise kokkuleppe, kus kaks kolmandikku parlamendi koosseisust, nii tänane koosseis kui ka järgmine, toetab põhiseaduse muutmist. Teine variant, mis tundub mulle mõistlikumana, et me võiksime teha referendumi, mille tulemused oleksid nii parlamendile kui ka riigikogule kohustuslikud. Olen teinud ka ametliku ettepaneku peaministrile, et ta paneks antud küsimuse referendumile," räägib Karilaid.

Madisoni arvates pole sellisele plaanile aga riigikogus praegu toetust. "Reformierakond pole seda kunagi toetanud. Sotsiaaldemokraadid ei toeta mitte mingil juhul demokraatia juurutamist, vaid sooviksid luua vaikselt vasakpoolset diktatuuri. IRL on reetnud oma viimased konservatiivsed väärtused. Vabaerakond esitas veelgi arusaamatuma eelnõu, et kaotada valged sedelid valimiskogus ja ei räägi midagi otsevalimistest," selgitab Jaak Madison, kelle veendumuse kohaselt on selles küsimuses kõige kindlama joone võtnud just EKRE.

Vaata lisa uudisloost.