George Soros Davoses kõnet pidamas 23.01.2020. Foto: Scanpix

George Sorosel on üle maailma sidemeid 253 meediaorganisatsiooniga, mille kaudu võib ta mõjutada avalikku arvamust praktiliselt igal kontinendil, leitakse konservatiivse vabaühenduse Media Research Centre'i meediaäri uuringus.

Äärmuslikult pahempoolsete vaadetega miljardäri George Sorose organisatsioonidel on sidemeid 253 meediaorganisatsiooniga üle maailma, vahendab kodanikualgatuse korras meediaäri jälgiva Media Research Centre'i (Meediauuringute Keskus; MRC) uuringut Daily Caller

Uuringus kirjeldatakse, kuidas Sorose raha tekitab meedias tema vastu häid tundeid, mis omakorda tagab talle suure rahvusvahelise mõju.

"Kui avalikkus ei ärka ega hakka sellisele olukorrale vastu, siis Soros ja tema sarnased inimesed võidavad ning maailm kujundatakse nende nägemuse järgi," arvab MRC asepresident Dan Schneider.

Konservatiivne ajakirjanduse valvur MRC leiab oma uuringus, et Soros võib oma vabaühenduste võrgustiku ning sidemete kaudu "mõjutada avalikku arvamust praktiliselt igal kontinendil". Uuringu, mis kannab pealkirja "Propaganda tsaar: Soros rahastab maailma meedia mõjutamise eesmärgil 253 grupeeringut" (Propaganda Czar: Soros Bankrolls 253 Groups to Influence Global Media) autorid on MRC tsensuurituvastamisprojekti Free Speech America (Ameerika sõnavabadus) kaastoimetaja Joseph Vasquez ja MRC ärivaldkonna asepresident Dan Schneider

Kontakti maailma meediaorganisatsioonidega on Soros saavutanud oma Avatud Ühiskonna Sihtasutuse ja sellega seotud vabaühenduste võrgustiku kaudu, mida ta rahastab miljonite dollaritega. Nimetatud vabaühendused levitavad kõige pahemäärmuslikumal kujul "sündimata laste tapmise, marksistliku majandusteooria, Ameerika Ühendriikide vastasuse, korrakaitseorganite rahata jätmise, kliimaäärmusluse ja fanaatilise LGBT ideid". 

"Tal on üle maailma tohutu mõju. MRC analüüsis leitakse, et Sorose heategevusorganisatsioonid rahastavad üle maailma vähemalt 253 uudiste ja aktivistmeedia organisatsiooni. Neil meediaorganisatsioonidel on märkimisväärne võim suunata rahvusvahelise poliitika teabevoogusid," kirjutavad autorid. 

"George Soros – kes on suurim USA Demokraatliku Partei rahastaja – kasutab oma 253 meediaorganisatsioonist koosnevat võrgustikku enda äärmuslike vaadete levitamiseks." Allikas: @newsbusters

Uuringus väidetakse, et Sorose sidemed meediaorganisatsioonidega panevad ajakirjanikud tundma tema vastu poolehoidu, mille tõttu tema tegemistesse ei süveneta.

Teisipäeval, 6. detsembril avaldatud uuring on esimene kolmeosalisest suurheategija ja rahvusvahelise meedia vaheliste suhete ülevaadete sarjast.

"Kui te vaatate tänast meediamaastikku, siis suurem osa meediast paistab rääkivat ühe ja sama lauluraamatu juttu," osutab Schneider. "Nende rünnakud tavainimeste vastu paistavad olevad sihilikud ja koordineeritud. Nii me vaatasime seda asja lähemalt ja leidsime, et Soros annab meediale üle maailma, sealhulgas Ameerika Ühendriikides, väga suuri rahasummasid, mis siis korraldab koordineeritud rünnakuid vabaduse ja põhiväärtuste vastu, mille saatel me üles kasvasime."

Sorose rahastatud meediaorganisatsioonide seas tuuakse välja näiteks The Poynter Institute, mis sai aastatel 2016–2020 oma üleilmse faktikontrolli võrgustiku ülalpidamiseks 492 000 dollarit. "Maailma arvamusrubriik" Project Syndicate sai samas ajavahemikus 1 532 105 dollarit.

Rahasaajate hulgas on veel Free Press, openDemocracy, Media Democracy Fund. USA riiklikult rahastatavale National Public Radiole (NPR) andis heategija sihtasutus 2016. aastal 600 000 dollarit.

"Kes maksab, tellib muusika. Vabaühendused, mis vajavad tegutsemiseks raha, teevad neile palgaraha andvate annetajate tahtmist. See on nii nende 253 Sorose poolt rahastatava organisatsiooni puhul. Nendes organisatsioonides tegutsevad inimesed täidavad iga päev Sorose käske," kinnitab Schneider. 

Uuringu teises osas antakse ülevaade kui palju raha on Soros täpsemalt osutatud 253 uudiste- ja aktivistide meediaorganisatsioonidele andnud. Kolmandas osas kirjeldatakse, kes korporatiivsest suurest meediast on Sorosega seotud. 

Heategija oli 2022. aasta USA vahevalimiste eel Demokraatliku partei suurim annetaja, andes sellele, peamiselt oma progressistliku Super PACi Democracy II kaudu üle 128 miljoni dollari.

"Avalikkus peab saama aru, et kui nad ei ärka ja asu tegudele, siis George Soros ja tema sarnased inimesed võidavad ning kehtestatakse nende soovitud režiim," leiab Schneider.

The Poynter Institute'i "faktikontrollijate" võrgustikku kuulub näiteks Delfi/Eesti Päevaleht (lk 8). Samuti on Delfi ära märgitud faktikontrollitööstuse koroona viirusefaktide allianssi liikmena.

Toimetas Karol Kallas