Foto: Piqsels

Kolm nädalat peale Pfizeri mRNA Covid-19 vaktsiinisüsti lahkunud 76-aastase mehe surm näitas, et vaktsiin põhjustas suure tõenäosusega aju- ja südamelihase põletiku, leitakse teadusajakirjas MDPI Vaccines ilmunud uuringus.

Teadusajakirjas MDPI Vaccines (MDPI Vaktsiinid) ilmunud uuring kannab nime "Juhtumi analüüs: peale BNT162b2 mRNA Covid-19 vastu vaktsineerimist saabunud multifokaalne nekrotiseeriv entsefaliit ja müokardiit (A Case Report: Multifocal Necrotizing Encephalitis and Myocarditis after BNT162b2 mRNA Vaccination against COVID-19).

Uuringus käsiteldakse 76-aastase Parkinsoni tõbe põdenud mehe, kes suri kolm nädalat peale teist Pfizeri BNT162b2 mRNA Covid-19 vaktsiinisüsti, lahkamise tulemusi. Enne Pfizeri vaktsiine vaktsineeriti patsienti 2021. aasta mais AstraZeneca ChAdOx1 nCov-19 vektorvaktsiiniga ja seejärel sama aasta juulis ja detsembris Pfizeri mRNA vaktsiinidega. 

Lahkamist nõudis lahkunu perekond, kuna enne surma ilmnesid mehel mitmed arusaamatud haigusnähud.

Lahkamise käigus leidis kinnitus, et lahkunul oli Parkinsoni tõbi. Lisaks tuvastati aspiratsioonipneumoonia ja süsteemne ateroskleroos. 

Uuringus juhitakse tähelepanu, et ajukudede histopatoloogiline analüüs paljastas ootamatud leiud, mille hulgas oli äge veresoonte põletik (suuremas osas lümfotsüütiline akuutne vaskuliit), samuti ka teadmata põhjustel tekkinud mitmikkoldeline kudesid kärbatav ajupõletik (multifokaalne nekrotiseeriv entsefaliit), mis põhjustas märgatavat põletikku, sealhulgas glioosilist ja lümfotsüütilist reaktsiooni.

Südames tuvastati krooniline südamepuudikkus (kardiomüopaatia) ja keskmise raskusastmega lümfo-histiotsüütiline müokardiit ning veresoonte põletik. 

Kuigi teadaolevalt ei olnud patsient Covid-19 põdenud, tehti talle SARS-CoV-2 antigeenide (oga- ja nukleokapsiidide valkude) immunohistokeemiline uuring. Üllatuslikult leiti nii aju kui südame põletikukoldeis ainult ogaproteiine, kuid mitte nukleokapsiidide valke ja seda eriti pisikeste veresoonte endoteeli rakkudes.   

Kuna nukleokapsiidide valke ei tuvastatud, siis ogavalkude esinemist saab põhjendada pigem vaktsineerimise kui viirusnakkusega.

Uuringu tulemused kattuvad varasemate avastustega, et geenipõhised Covid-19 vaktsiinid põhjustavad entsefaliiti ja müokardiiti. 

Toimetas Karol Kallas