Uus-Meremaa ülesooline tõstja Laurel Hubbard võistlemas 2018. aasta Rahvaste Ühenduse mängudel. Foto: Scanpix

Tõstja Laurel Hubbard on esimene "transsooline" sportlane, kes pääseb Tokyo olümpiamängudele. Uus Meremaa otsus saata mees võistlema naiste spordialal tekitab eeldatavalt elavat arutelu kaasamise ja õigluse teemal. 

Hubbard hakkab võistlema üli-raskekaalu, 87 kilogrammi kaaluvate sportlaste kategoorias. Tema valimine osutus võimalikuks tänu uuendatud kvalifikatsioonireeglitele, vahendab Reuters.

43-aastane sportlane, kellest saab olümpiamängude kõige vanem tõstja võistles kuni 2013. aastani, enne "üleminekut" (transitioning) naissukku, mehena.

Hubbardile on lubatud olümpiamängudel osalemine alates 2015. aastast kui Rahvusvaheline Olümpiakomitee üllitas uuendatud reeglistiku, mille alusel lubatakse ennast naisena tundvatel meestel võistelda naiste spordialadel juhul kui nende testosteroonitase on alla kümne nanomooli liitri kohta ja seda vähemalt 12 kuud enne nende esimest võistlust.

Hubbard on võitnud kuldmedali 2019. aastal Samoal toimunud Vaikse Ookeani Mängudel, mis põhjustas võõrustajariigs korraliku skandaali.

Toimetas Karol Kallas