Foto: Piqsels

Uus-Meremaal võeti kohtu otsusega kuue kuu vanune elu ohustava südamerikkega laps vanematelt ära, kuna viimased soovisid, et operatsiooni ajal kasutatakse Covidi vastu vaktsineerimata inimese verd. 

Uus-Meremaa kõrgema kohtu (High Court of New Zealand) kohtunik Ian Gault otsustas kolmapäeval 7. detsembril, et imikueas poiss jääb kohtu hoolduse alla seniks kuni talle on tehtud vajalik südameoperatsioon ja laps on sellest taastunud, vahendab CNN. 

Kohus määras ennast esindama kaks arsti, kes hakkavad jälgima operatsiooni ja sellega kaasnevaid sündmusi ning asjaolusid, sealhulgas vereülekande tegemist.

Lapsel on kaasasündinud südamerike ja talle on vaja kiirkorras teha südamele lahtine operatsioon. Operatsiooni on seni edasi lükatud, kuna vanemad nõuavad, et operatsiooni ajal kasutatakse vereülekandeks doonorite verd, kes ei ole vaktsineeritud Covid-19 vastu.

Kohtu otsuses tuuakse välja, et "vanemate sõnul on [vaktsineeritud inimeste] veres ogavalgud ja need võivad inimestele, kellele sellise verega vereülekandeid tehakse, tuua kaasa ootamatu surma".

Vanemad pakkusid Uus-Meremaa Vereteenistusele (New Zealand Blood Service) välja, et nad otsivad ise sobiliku doonori, kuid vereteenistus keeldus sellisest lahendusest. Vereteenistuse sõnul nemad vaktsineeritud ja vaktsineerimata doonoritel vahet ei tee.

Uus-Meremaa pealinna Aucklandi Starship Hospital nimelise lastehaigla laste südamekirurgia ülemarst Kirsten Finucane tunnistas kohtus, kuidas ta selgitas lapse vanematele, et "eraldi doonori kasutamine pole lihtsalt praktiline".

Finucane rääkis kohtus, et ta konsulteeris lisaks teiste ekspertidega, mille käigus sai selgeks, et ilma vereülekandeta või veretoodete kasutamiseta pole lapsele võimalik operatsiooni teha.

Kuna arstid ja lapsevanemad ei jõudnud lapse operatsiooni ja doonori osas kokkuleppele, siis Uus-Meremaa Terviseteenistus pöördus novembris lastekaitseseaduse alusel kohtu poole ja nõudis, et vanemalt lapse hooldusõigus ära võetakse ning talle määratakse operatsiooni ja sellest taastumise ajaks ajutine arstist hooldaja.

Lapsevanemaid esindav advokaat nentis, et üheskoos jõuti arusaamisele, et "otsuse edasikaebamiseks pole lihtsalt aega".

"Vanemate jaoks on esmatähtis olla lapsega kuni operatsioonini rahulikult koos ja toetada teada operatsiooni ajal," jätkas advokaat.

Progressiusulise valitsusega Uus-Meremaal kehtisid ühed maailma julmemad koroonapiirangud ja vaktsineerimisrežiim, mille osas mõned inimesed leidsid, et Talibani Afganistanis oli rohkem vabadusi. Riigis on kahe doosiga Covid-19 vastu vaktsineeritud ligikaudu 90 protsenti 12-aastastest ja vanematest inimestest ning 70 protsenti on saanud esimese tõhustusdoosi.

Toimetas Karol Kallas